Z Opola do Nysy pojedziemy sprawniej i szybciej

Jak zapewnia opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, całą obwodnicą Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46 pojedziemy jeszcze w listopadzie. To będzie także wygoda dla kierowców i bezpieczeństwo dla mieszkańców.

– Trasa jest już gotowa, ale cały czas trwają jeszcze prace odbiorowe oraz formalności związane z pozyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Otwarcie planujemy w tym miesiącu, z czego ucieszą się nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy Niemodlina, którzy na tą inwestycję czekali wiele lat – mówi Agata Andruszewska, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Co widać było gołym okiem odcinek główny gotowy od jakiegoś czasu, ale drogowcy musieli na nim wykonać jeszcze kosmetyczne roboty związane z malowaniem linii, stawianiem znaków pionowych, utwardzaniem poboczy czy humusowaniem skarp. W ostatnim etapie wykonywano także bariery ochronne i ekrany akustyczne, realizowane były również prace wykończeniowe na wszystkich obiektach inżynierskich, a na mostach i wiaduktach montowano elementy bezpieczeństwa ruchu – drogowe bariery ochronne oraz ekrany przeciwolśnieniowe.

Przypomnijmy: obwodnica Niemodlina ma długość ok. 11,5 km, a omija miasto po jego południowej i wschodniej stronie. Rozpoczyna się przed miejscowością Brzęczkowice połączy z obecnym przebiegiem DK46 w okolicy Sosnówki, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód.

Koszt inwestycji to 264 miliony złotych z czego 85 procent funduszy pochodzi z dotacji Unii Europejskiej. Wykonawcą jest konsorcjum firm Mota Engil z Krakowa oraz Himmel i Papesch Opole.

To nie jedyna inwestycja, którą w tej okolicy zaplanował opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA ma też w planach rozbudowę w najbliższych latach drogi krajowej nr 46 od Sosnówki do Opola na trasę dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło już nawet program inwestycyjny dla tego przedsięwzięcia.