Z Opola na igrzyska olimpijskie. Pierwszy startuje Michalski

Dwoje reprezentantów Budowlanych Opole wywalczyło prawo startu w Tokio. Wystąpi tam także dwójka naszych lekkoatletów oraz pochodząca z Opola dżudoczka. Igrzyska olimpijskie już się rozpoczęły rywalizacją piłkarek oraz w softballu, ale oficjalne otwarcie 23 lipca. Igrzyska potrwają do 8 sierpnia.

Sztangista Arkadiusz Michalski, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 (w kat. do 105 kg zajął 7. pozycję) prawo startu na najważniejszej światowej imprezie wywalczył sobie już wcześniej. Nasz ciężarowiec jest optymistą i znajduje się w wysokiej formie. W czerwcu triumfował w rozgrywanym w Polkowicach Indywidualnym Pucharze Polski, uzyskując w dwuboju 380 kg. Nieco wcześniej został uznany za najlepszego zawodnika Mistrzostw Polski. W Gdańsku triumfował w kategorii +109 kg oraz wygrał punktację Sinclaira. Mistrz Europy z 2018 roku z Bukaresztu osiągnął w dwuboju 380 kg, na co złożyło się 165 kg w rwaniu i 215 w podrzucie. Ten ostatni wynik był o cztery kilogramy gorszy od uzyskanego w kwietniu na mistrzostwach Europy w Moskwie, gdzie w kategorii 109 kg Michalski zajął 5. miejsce.

Do Tokio leci też ostatecznie inna reprezentantka Budowlanych – Joanna Łochowska. Łochowska to trzykrotna mistrzyni Europy, która ma na koncie start w igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), gdzie zajęła 11. miejsce. Nasza sztangistka wystąpi w Japonii kategorii do 55 kilogramów. Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) opublikowała aktualne listy rankingowe, według których Łochowska jest na 10 miejscu. Przypomnijmy, że do Igrzysk kwalifikuje się osiem najwyżej sklasyfikowanych osób oraz po jednej najlepszej z każdego kontynentu.

Trzecim reprezentantem klubu z naszego miasta będzie w Japonii  Dawid Tomala. Lekkoatleta KU AZS Politechniki Opolskiej został w tym roku mistrzem Polski w chodzie na 50 kilometrów, a czasem 3:49.23 wypełnił minimum na igrzyska. Tomala to medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym złoty medalista na dystansach: 50 kilometrów (2021), 10 000 m (2018 i 2019) oraz halowych mistrzostw Polski w chodzie na 5000 metrów.

Oprócz chodziarza akademicki klub z Politechniki będzie reprezentował rzucający dyskiem Bartłomiej Stój. 25-letni zawodnik ma w dorobku medale mistrzostw Polski kadetów oraz juniorów, rekordy  Polski w juniorskich kategoriach wiekowych. To także młodzieżowy mistrz Polski  oraz złoty medalista w krajowej stawce seniorów.

Na arenach Tokio walczyć będzie także Agata Ozdoba-Błach, rodowita opolanka i wychowanka AZS-u, która już od paru lat trenuje w AZS-ie AWF Wrocław.

Patrząc przez pryzmat kolejności startów to w przypadku sportowców z Opola można poniekąd stwierdzić, iż panie mają pierwszeństwo.

Najpierw zaprezentuje się wszak sztangistka Budowlanych, albowiem zmagania w kategorii do 55 kg pań zaplanowano na 26 lipca w godzinach 6.50-9.00 (grupa B i 12.50-15 (grupa A) czasu polskiego*. Dzień później do walki stanie z kolei wspomniana nieco wyżej fighterka Agata Ozdoba-Błach. Rywalizację kobiet w kategorii do 63 kg będziemy mogli śledzić w godzinach: 4.00-7.30 oraz 10.00-20.40.

Jeśli chodzi o naszych panów to jako pierwszy swoich sił spróbuje Stój. Arena “działań” dyskobolów wystartuje w nocy z 29 na 30 lipca o godzinie 2.00. Natomiast 3 sierpnia w godzinach 6.50-9.00 (grupa B) i 12.50-15.00 (grupa A) to już czas ciężarowców w kategorii do 109 kg, a zatem na podeście zaprezentuje się Michalski. Starty naszych zakończy Tomala, albowiem chód na 50 km będzie miał swój czas w nocy z 5 na 6 sierpnia w godz. 22.30-3.00.