Z Uniwersjady przyjadą do nas medale

Bardzo dobrze spisali się reprezentanci opolskich uczelni na 30. w historii Uniwersjadzie, która odbyła się we włoskim Neapolu. W dorobku znalazły się dwa medale.

Jako pierwsza na podium stanęła lekkoatletka Klaudia Kardasz. Lekkoatletka Politechniki Opolskiej zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą. Osiągnęła ona wynik 17,65 m. Złoto zdobyła Kanadyjka Sarah Mitton (18,31 m), a druga była Portious Warren z Trynidadu i Tobago (17,82 m). To drugi w karierze medal Uniwersjady zdobyty przez Kardasz. Dwa lata temu w stolicy Tajwanu – Tajpej zdobyła wynikiem 17,80 m srebrny krążek.

Na igrzyskach studentów w Neapolu startował jeszcze jeden lekkoatleta z Politechniki Opolskiej – Bartłomiej Stój specjalizujący się w rzucie dyskiem. W eliminacjach miał on drugi wynik (61,00 m) i można było liczyć, że powalczy o miejsce na podium. W zmaganiach finałowych rzucił 61,09 m, co pozwoliło mu zająć 6. miejsce. Poziom zawodów był wysoki. Żeby stanąć na podium Stój musiałby rzucić o dwa i pół metra więcej.

Srebrny medal zdobyła natomiast drużyna siatkarzy, którą w większości stanowili studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Było ich dziewięciu w 12-osobowej kadrze Polski. Przez fazę grupową przeszli oni jak burza. Bez straty seta pokonali: Brazylię, Iran, Francję i Kanadę. W ćwierćfinale również 3-0 wygrali z Tajwanem. W półfinale musieli stoczyć twardy bój z Rosjanami. Zwyciężyli 3:2 i awansowali do decydującej rozgrywki o złoto. W niej lepsi okazali się jednak gospodarze. Włosi po zażartym boju wygrali 3:2. Polacy byli głównymi faworytami do złota, ale srebrny medal tak poważnej imprezy to również wielki sukces.

W drużynie siatkarzy prowadzonej przez byłych reprezentantów Polski: Pawła Woickiego i Daniela Plińskiego z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji byli: Damian Domagała, Jędrzej Gruszczyński, Łukasz Kozub, Bartłomiej Lemański, Bartłomiej Lipiński, Piotr Łukasik, Patryk Niemiec, Kamil Semeniuk i Mateusz Masłowski. Oprócz nich w reprezentacji akademickiej w Neapolu byli: Paweł Halaba (Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy), Michał Kędzierski (Uniwersytet Rzeszowski) i Jan Nowakowski (WSG Bydgoszcz).

Na zdjęciu srebrna drużyna polskich siatkarzy. Fot. Paweł Skraba/AZS.

Najnowsze artykuły