Za nami 45. edycja Konfrontacji Teatralnych

Za nami 45 już edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury przyznał 18 nagród, a te najważniejsze trafiły do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

To właśnie jego przedstawiciele przegotowali najlepszy spektakl tego roku, a mowa tu o nad “Nad Niemnem”, którego reżyser Jędrzej Piaskowski został także doceniony indywidualnie. Dwie pozostałe, równorzędne nagrody, za reżyserię trafiły z kolei do Marcina Libera za “Krótką rozmowę ze Śmiercią” oraz Wojciecha Klemma za “Lalkę”.

Nie był to koniec nagród dla twórców lubelskiego spektaklu. Za adaptację powieści Elizy Orzeszkowej i dramaturgię “Nad Niemnem” doceniony przez jurorów został Hubert Sulima.

Na szczególne wyróżnienie i nagrodę za “umiejętność gry ironią” zasłużyła praca zespołu aktorskiego, zaś Aleksander Kopaliński został nagrodzony za choreografię. Drugą równorzędną nagrodę w tej ostatniej kategorii przyznano Filipowi Szatarskiemu za “Panny z Wilka” Teatru im. Stefana Jaracza.

Doceniony przez jurorów został także zespół aktorski Teatru Wybrzeże “za uruchomienie mechanizmu zabawy” w “Zaczarowanej Królewnie”. Najlepszą muzykę dostrzeżono w “Krótkiej rozmowie ze Śmiercią”, a jej zbiorowym autorem jest zespół Nagrobki. Jury przyznało również nagrodę specjalną za “cud w teatrze”, a powędrowała ona do Jarosława Kiliana – reżysera “Baśni o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze”.

Wręczono także siedem indywidualnych nagród aktorskich, a otrzymali je: Tomasz Schimscheiner za rolę Gonzala oraz Ireneusz Pastuszak za rolę majora Tomasza Kobrzyckiego w spektaklu “Trans-Atlantico”, Marcin Kalisz za Ignacego Rzeckiego w “Lalce”, Jacek Poniedziałek rolę Rabina w “Matce Joannie od Aniołów”, Antonina Choroszy za rolę tytułową w spektaklu “Matka”, Ewa Kaim za Jolę oraz Anna Radwan za rolę Kazi w “Pannach z Wilka”.

– Nagrody przyznaliśmy za oryginalność myślenia i energię twórczą wszystkich osób zaangażowanych w powstawanie spektakli, bo to przecież nie tylko aktorzy czy reżyserzy, ale także scenografowie, muzycy, choreografowie – wyliczała Elżbiety Baniewicz,. przewodniczącej jury w skład którego wchodziła jeszcze Anna Augustynowicz, Wojciech Solarz, Wanda Świątkowska i Antoni Winch.

Przypomnijmy, iż publiczność tegorocznego OKT stanowiących jednocześnie finał V i VI Konkursu “Klasyka Żywa” (w 2020 roku festiwal bowiem nie odbył się z powodu sytuacji pandemicznej) przez ponad dwa tygodnie obejrzała dziesięć najlepszych realizacji klasycznych polskich tekstów ostatnich dwóch sezonów teatralnych.

 

Najnowsze artykuły