Za nami pierwsza sesja nowej Rady Miasta [FILM I GALERIA ZDJĘĆ]

Za nami inauguracyjna sesja nowej Rady Miasta. W wyborach mieszkańcy dali kredyt zaufania 11 przedstawicielom KWW Arkadiusza Wiśniewskiego, 10 Koalicji Obywatelskiej oraz 4 Prawa i Sprawiedliwości. Podczas uroczystej sesji miało miejsce ślubowanie radnych oraz prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Wybrano także prezydium rady: nową Przewodniczącą Rady Miasta została Barbara Kamińska, Wiceprzewodniczący to: Sławomir Batko, Anna Tabisz i Piotr Mielec.

Z KWW Arkadiusza Wiśniewskiego do nowej Rady Miasta dostało się w sumie 11 kandydatów, wśród nich dwoje debiutantów. Radnym wybrano także Arkadiusza Wiśniewskiego, ale ponieważ wygrał on wybory na prezydenta Opola, jego miejsce zajmie kolejny na liście Dariusz Nawarecki. Na KWW Arkadiusza Wiśniewskiego oddano w Opolu 17 465 głosów (39,4 procent), co przekłada się na 11 mandatów. Z drugim wynikiem do rady miasta wszedł KKW Koalicja Obywatelska (15 029 głosów, co daje 33,91 procent poparcia), wprowadzając 10 radnych. Trzecią siłą w Radzie Miasta Opola stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Na ten komitet wyborczy głos oddało 7 734 wyborców (17,45 procent).

KWW Arkadiusza Wiśniewskiego – 11 mandatów

 • Piotr Mielec (4 kadencja) – mieszkaniec dzielnicy Armii Krajowej wybrany radnym już po raz czwarty. Pracuje w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przewodnik turystyczny, ekspert z zakresu turystyki, zaangażowany w działalność na rzecz spółdzielczości mieszkaniowej.
 • Dariusz Chwist (3) – miłośnik przyrody, zwierząt, propagator aktywnego i zdrowego stylu życia, inicjator akcji publicznych związanych ze sprzątaniem terenów zielonych w Opolu, prowadzącym grupę morsów od 17 lat. Zawodowo zajmuje się zielenią. Radnym wybrany po raz trzeci z rzędu.
 • Jacek Kasprzyk (3) – zaufanie wyborców zdobył trzeci raz z rzędu. Od 25 lat prowadzi osiedlowy Klub „Feniks” na Zaodrzu. Przewodniczący w Radzie Dzielnicy Zaodrze. Członek zespołu ds. infrastruktury rowerowej, Strategii Rozwoju Opola do 2030 r., Rady Muzeum przy MPP.
 • Łukasz Sowada (3) – Samorządowiec i społecznik, aktywnie działający m.in. w klubie piłkarskim w Grudzicach. Od 2008 r sędzia piłkarski. Od 2009 r. radny dzielnicowy, od 2014 r. miejski, od 2018 r. Przewodniczący Rady Miasta Opola., w której zasiądzie po raz trzeci.
 • Tomasz Wróbel (3) – radnym wybrany po raz trzeci. Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki. Prezes największego klubu sportowego w Polsce – AZS Politechniki Opolskiej, dyrektor KPR Gwardia Opole, wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego w Polsce i członek KS w PKOL.
 • Marek Kinder (2) – po zmianie granic w roku 2017 radny Miasta Opola, to będzie jego drugie podejście. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne. Od 8 lat prezes OSP. Był członkiem rady sołeckiej w Czarnowąsach.
 • Dariusz Nawarecki (2) – radny drugą kadencję. Prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Wiceprezes ds. finansowych  AZS KU Politechniki Opolskiej.
 • Edward Odelga (2) – przedsiębiorca od 1999 roku, który obronił mandat radnego. Z zamiłowania paralotniarz, żeglarz, miłośnik sauny. Od 50 lat mieszkaniec dzielnicy Chmielowice, radny Rady Dzielnicy XIII.
 • Anna Tabisz (2) – obroniła mandat radnej. Profesorka Uniwersytetu Opolskiego, kierowniczka Katedry Języka Polskiego, członkini Rady Dzielnicy IX Stare Miasto, członkini rady programowej Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
 • Małgorzata Jarosz-Basztabin (1) – wybrana na radną po raz pierwszy. Pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, kierując Centrum Informacyjno-Edukacyjnym „Senior w Opolu”. Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy V Gosławice, Malinka.
 • Izabela Król (1) – debiutantka, która zaraz po dyplomie na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej wróciła do Opola, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Od 26 lat prowadzi Gabinet Weterynaryjny w Półwsi.

KKW Koalicja Obywatelska – 10 mandatów

 • Elżbieta Bień (6) – rekordzistka spośród obecnych radnych. Kadencja w latach 2024-2028 będzie jej szóstą. Pracuje na stanowisku kierownika działu opiekuńczo-terapeutycznego w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu.
 • Tomasz Kaliszan (4) – jeden z radnych z najdłuższym stażem. Mandat radnego uzyskał po raz czwarty. Menager w opolskiej firmie.
 • Anna Łęgowik (3) – dla kierowniczki działu promocji w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie to już trzecia kolejna kadencja w charakterze radnej.
 • Przemysław Pospieszyński (3) – przewodniczący Klubu PO w minionej kadencji radnym został wybrany po raz trzeci.
 • Jan Damboń (2) – obecna kadencja będzie jego drugą. Wcześniej zasiadał w radzie miasta w latach 2017-2020 (po powiększeniu Opola). Działacz społeczny, były sołtys wsi Winów.
 • Barbara Kamińska (2) –w radzie miasta drugą kadencję. Na co dzień jest dyrektorką Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO.
 • Tobiasz Gajda (1) – radny debiutant, nauczyciel akademicki, prawnik.
 • Agnieszka Kamińska (1) – debiutantka. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego jako dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego UMWO.
 • Justyna Kowol (1) – w radzie miasta po raz pierwszy. Pracuje jako nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych w Opolu, gdzie uczy przyszłych fryzjerów. Ponadto wraz z mężem prowadzi prywatną firmę.
 • Lilianna Łuczkiewicz (1) – obecna kadencja będzie jej pierwszą. Pracuje jako pełnomocniczka ds. Przedsiębiorczości w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

Prawo i Sprawiedliwość – 4 mandaty

 • Marek Kawa (4) – jeden z rekordzistów, bo w radzie miasta zasiądzie po raz czwarty. Jest amerykanistą i nauczycielem akademickim. Był posłem V kadencji w latach 2005 – 2007. Do sejmu dostał się z list Ligi Polskich Rodzin.
 • Sławomir Batko (3) – mandat radnego sprawował będzie po raz trzeci. Z wykształcenia jest farmaceutą, ale ostatnio kierował spółką Orlen Serwis w Opolu. Politycznie związany z Solidarną Polską.
 • Michał Nowak (3) – radnym wybrany po raz trzeci. Tym razem był także kandydatem PiS na prezydenta Opola (17,29%). W przeszłości pełnił obowiązki m.in. wicedyrektora KOWR-u.
 • Małgorzata Wilkos (3) – kadencja 2024 – 2028 będzie jej trzecią. W czasach rządów PiS zasiadała m.in. w radzie nadzorczej Zakładu Konstrukcji Spawanych Łabędy

 

 

Najnowsze artykuły