Za nami Światowy Dzień Zdrowia w CH Karolinka

Studenci medycyny, organizacja medyczna IFMSA Opole oraz DKMS spotkali się z opolanami w Centrum Handlowym Karolinka aby zbadać ich i porozmawiać o zdrowiu. Nie zabrakło także zajęć praktycznych.

Na miejscu można było udzielić pierwszej pomocy, sprawdzić poziom swojego cukru we krwi czy też dowiedzieć się wielu informacji o samobadaniu swojego działa. Tym bardziej, że jak podkreślają organizatorzy, takie spotkania są konieczne przez brak świadomości w tych kwestiach.

– Jesteśmy tutaj po to, by uświadamiać ludzi, że takie drobne czynności, jak choćby glikemia czy samobadanie piersi może uratować nam życie – nie kryje Julia Wróblewska, jedna ze studentek i koordynatorka wydarzenia.

IFMSA Opole przygotowało w galerii cztery stanowiska. W ramach pierwszego można było dowiedzieć się jak zbadać sobie piersi. Kolejne dotyczyło możliwości sprawdzenie swojego cukru pod kątem glikemii. Najwięcej emocji jednak wśród najmłodszych wywołał fantom, na którym można było nauczyć się podstaw pierwszej pomocy. Co ciekawe jednak dorośli mniej chętnie podchodzili do tego zadania.

– Tutaj widzieliśmy, że ludzie się trochę obawiali podejść. Czuć było, że nie bardzo wiedzieli co zrobić. A co w sytuacji, gdy będzie prawdziwy poszkodowany? Dlatego chcemy zachęcać ludzi do zaangażowania się w zadbanie o swoje zdrowie – tłumaczy Wróblewska.

Przypominała także, iż wiele szkodliwych chorób wynika z zaniedbania kontroli swojego ciała dodając, że – jak wynika z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 – około 80 procent nowotworów powstaje w wyniku niewłaściwego trybu życia.

Warto zatem zadbać o swoje zdrowie a wydarzenia takie jak te, mogą pomóc poszerzyć świadomość o naszym organizmie. Następne już 18 maja.