Za nami trzeci Festiwal Sportowego Opola

O tym, że Opole stoi sportem nikogo przekonywać nie trzeba. W poniedziałek 9 marca w Stegu Arenie już po raz trzeci odbył się Festiwal Sportowego Opola, podczas którego wręczano stypendia dla sportowców za osiągnięcia w 2019 roku oraz symboliczne czeki z dotacjami dla klubów.

Miniony rok był niezwykle udany dla opolskiego sportu. Szczypiorniści Gwardii po 55 latach znów stanęli na podium mistrzostw Polski, a potem po raz pierwszy w historii awansowali do fazy grupowej Pucharu EHF. Po medale mistrzostw świata i Europy sięgnęli kajakarze. Na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów stanęła Joanna Łochowska, dla której 2019 rok był pierwszym w barwach Budowlanych Opole. Razem z kolegami klubowymi odnosiła również sukcesy na krajowych pomostach. Okazji do świętowania dostarczali także dżudocy, karatecy czy specjaliści od taekwondo.

Opole promuje różne dyscypliny sportu i angażuje mieszkańców w aktywne spędzanie czasu podczas wielu sportowo-rekreacyjnych imprez. W Stegu Arenie, w której odbywał się festiwal w 2019 roku mieliśmy wydarzenia międzynarodowe. Przy wypełnionej widowni reprezentacja Polski w futsalu podejmowała Rosjan. Także w największej hali na Opolszczyźnie w biało-czerwonych barwach zadebiutował Wilfredo Leon. W Lidze Narodów w Opolu swoje mecze rozgrywały także polskie siatkarki.

Nasze miasto może się szczycić nie tylko poważnymi imprezami międzynarodowymi, ale też szeregiem tych mniejszych, rekreacyjnych. Po raz kolejny odbyła się Zimowa Akademia Sportu czy przedłużenie wakacji na Stawie Zamkowym.

To był naprawdę świetny rok w wykonaniu opolskich sportowców. Co jakiś czas spływały do nas wiadomości o bardzo dobrych występach m.in. sztangistów Budowlanych, kajakarzy i zawodników short tracku z AZS-u Politechniki, dżudoków AZS-u, opolskich karateków czy pływaków.

Specjalne wyróżnienia otrzymały osoby, które od lat działają na rzecz opolskiego sportu. Otrzymała je Justyna Charaśna-Blachucik, która co roku organizuje imprezy dla młodzieży w murach Politechniki Opolskiej. Nie zapomniano o Łukaszu Wielichowskim, który zarządza Opolską Ligą Orlika, w której w ostatnim sezonie grało około 600 osób. Wyróżnienie otrzymał także Jarosław Bulla znany z różnorodnych pomysłów na formy rekreacji. Był organizatorem Przebojowego Pokazu Siły.

Podczas festiwalu wręczone zostały czeki gotówkowe. Odra Opole otrzymała od miasta 1,5 miliona złotych, Gwardia 1 milion, a Kolejarz Opole 0,5 miliona. AZS Politechnika Opolska otrzymała na sekcje koszykówki, siatkówki męskiej, lekkiej atletyki, kajakarstwo, short tracku oraz na ogólnopolskie imprezy akademickie 1 milion złotych.

Siatkarki AZS Uni Opole, które w tym sezonie spisują się rewelacyjnie otrzymały 500 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty otrzymali KS Budowlani Opole. UKS MOS Opole na sekcje młodzieżowe otrzymał 149,5 tysiąca złotych, a klub Judo AZS Opole 125 tysięcy. Swornica Czarnowąsy z kolei 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie dostały także mniejsze kluby, których liczba dosięga niemalże 50.

Opole w 2020 roku przeznaczy dla klubów łącznie 6 milionów 360 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć 935 tysięcy, która zostaną wypłacone sportowcom w ramach stypendium oraz 238 tysięcy złotych w ramach nagród za osiągnięcia sportowe. Dodatkowo jest też pula 430 tys. zł na prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych.

Tytuł Mecenasa Opolskiego Sportu, który wręczany jest od pięciu lat otrzymał były lekkoatleta i medalista mistrzostw Europy w skoku wzwyż, a od wielu lat działacz „Królowej Sportu” – Janusz Trzepizur. To właśnie dzięki jego zabiegom powstał w Opolu stadion lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków. Właśnie tam odbywa się coroczny miting w skoku wzwyż, w którym udział biorą klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym i czołowe polskie kluby.

Za wyjątkowe osiągnięcia sportowe wręczona została także Grand Prix. Powędrowała ona do rąk trenera Gwardii Opole, Rafała Kuptela, z którym Gwardia sięgnęła po 55 latach przerwy sięgnęła po medal mistrzostw Polski, ale i awansowała do wcześniej wspomnianego Pucharu EHF. Przypomnijmy, że prowadzący opolskich szczypiornistów od 2014 roku Kuptel to utytułowany piłkarz ręczny, który wraz z reprezentacją Polski sięgnął po srebrny medal mistrzostw świata w 2007 roku.

Ostatnią częścią festiwalu było wręczenie przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i jego zastępcę Przemysława Zycha stypendiów dla sportowców. Budżet ten wyniósł nieco ponad 935 tysięcy złotych, które pomogą 96 zawodnikom w dalszym rozwoju. Oto wyróżnieni:

AZS Politechnika Opole (kajakarstwo): Marta Witkowska, Magdalena Przybyła, Michał Łubniewski, Kinga Jankowska, Paulina Makarewicz, Aleksandra Jacewicz, Natalia Cedrowska, Karolina Makarewicz, Piotr Morawski, Zuzanna Wolbach, Mateusz Borgieł, Arsen Śliwiński, Martyna Leśniak, Marcin Ruczyński, Dawid Kuleta, Natalia Tomasik, Grzegorz Szpynda, Mateusz Zuchora, Piotr Kuleta, Michał Bil, Daniel Słomian, Mateusz Szkudlarek, Alexander Marasa.
Opolskie Towarzystwo Kajakowe (kajakarstwo): Tomasz Moździerski.

TS Gwardia Opole (judo): Marta Gęsikowska.
AZS Opole (judo): Mateusz Kozłowski, Tomasz Szczepaniak, Andrzej Radzik, Alicja Myśliwiec, Hubert Pieczyński, Dominik Jaworski, Jan Jesionek, Emilia Gonsior, Piotr Berlanka, Jakub Pankowski, Alicja Lewandowska, Adam Kućmierz, Tomasz Kowalski, Paweł Tylek.

Opolski Klub Teakwondo (teakwondo): Jacek Kozakowski, Maja Smolińska, Mateusz Rozwód, Damian Perz, Maciej Czajkowski, Miłosz Osadczuk, Oskar Wilk, Filip Olszak, Piotr Zieliński, Adam Czapla, Bartosz Chaduch, Zuzanna Bereźnicka, Kacper Izbiński.

KS Budowlani (podnoszenie ciężarów): Kacper Urban, Arkadiusz Michalski, Joanna Łochowska, Bartłomiej Barth, Krzysztof Zwarycz, Mateusz Skulimowski, Marcin Izdebski, Paweł Kulik, Katarzyna Kraska, Łukasz Grela.
UKS MOS Opole (podnoszenie ciężarów): Maciej Gumuliński, Marek Komorowski, Tomasz Komorowski.

AZS Politechnika Opole (short-track): Mateusz Krzemiński, Sebastian Hydzik, Magdalena Wilga, Nina Łazar, Magdalena Zych, Wiktoria Tkaczuk, Magdalena Warakomska, Adam Filipowicz, Oliwia Gawlica, Jan Bogdanowicz.

Champion (Klub Karate Kyokushin): Aleksandra Bukowa, Anna Kolasińska.
Opolski Klub Karate (Kyokushin): Filip Szeller, Kamil Stankiewicz, Mateusz Golomb, Konrad Kozubowski, Agata Kozubowska.

AZS Politechnika Opole (lekkoatletyka): Jakub Nalepa, Marek Mucha, Dawid Tomala, Szymon Dorożyński, Jacek Chochorowski, Jakub Bujak, Bartłomiej Stój, Klaudia Kronburg.

UKS Rodło Opole (szachy): Martyna Starosta, Wiktoria Sowa, Oskar Ogłaza.

UKS MOS Opole (pływanie): Dominika Trentkiewicz, Katarzyna Klimczyk.

LOK Alu Pro Opole (strzelectwo zawodowe): Wojciech Knapik.

W przerwach festiwalu wystąpił zespół RAVEL, PECH, Cheerleders Opole oraz półfinalista programu „Mam Talent” – Krzysztof Riewold. Festiwal Sportowego Opola zakończył się zaproszeniem na Dzień Sportu, który odbędzie się w naszym mieście po raz piąty. Tym razem 17 maja w parku na Osiedlu Armii Krajowej. Galę poprowadziła Daria Strąk wraz z Donatem Przybylskim.

Najnowsze artykuły