Zabytkowa altana ogrodowa trafi do Muzeum Wsi Opolskiej

Rozpoczęły się przenosiny nowego nabytku opolskiego skansenu. Obecnie trwają prace demontażowe. Za kilka dni zabytkowa altana zostanie przewieziona ze Sławięcic na teren muzeum, poddana renowacji i odbudowana.

Jak mówi nam dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, Jarosław Gałęza, obiekt zostanie postawiony na terenie placówki jeszcze w tym roku. Budynek ma stanąć przy wejściu do muzeum. Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwają prace przenoszenia i konserwatorskie.

– To budynek drewniany wybudowany w tradycyjnej technice – mówi dyrektor opolskiego skansenu. – Nazywany jest różnie. Miejscowi nazywają go domkiem syberyjskim, w różnych dokumentach, którymi dysponujemy figuruje jako domek ogrodnika. Został wybudowany na przełomie XVIII i XIX stulecia. Najpierw postawiony był na terenie parku pałacowego w Sławięcicach. Stamtąd przeniesiony w latach 20. 30. XX wieku na teren koło plebanii parafii św. Katarzyny – wylicza.

Pierwsze próby przeniesienia domku muzeum pojęło wiele lat temu. Nie udało się to ze względu na brak funduszy. W zeszłym roku placówka otrzymała dofinansowanie na przeprowadzenie prac.

– Chcieliśmy przenosić budynek w całości, bez demontażu. Niestety, okazało się, że stan techniczny na to nie pozwala – wyjaśnia Gałęza. – Nawet jeśli obiekt przetrwałby podróż, na miejscu trzeba byłoby go demontować, żeby wymienić belki. Zdecydowaliśmy się więc na tradycyjną rozbiórkę. Element po elemencie jest demontowany, obecnie trwa demontaż więźby dachowej. Po oczyszczeniu belek i wszystkich elementów wszystko zostanie poddane pracom konserwatorskim.