Zachwycające Centrum Aktywności Lokalnej otwarto w Chróścinie
Dzisiaj w podopolskiej Chróścinie (gmina Dąbrowa) wielkie święto. Władze samorządowe na czele z wójt gminy Katarzyną Gołębiowską-Jarek uroczyście otworzyły Centrum Aktywności Lokalnej. Do tej wspaniałej inwestycji finansowo dołożyło się także Opole.
W związku ze starzeniem się społeczeństwa pierwotnie miał tam być dom dziennego pobytu lub dom spokojnej starości. Mieszkańcy Chróściny i władze gminy okazali się jednak skutecznymi lobbystami i obiekt w 2022 roku przeszedł na własność gminy. 736 tysięcy złotych kosztował pałac i park w Chróścinie, który gmina Dąbrowa kupiła od powiatu opolskiego. 500 tysięcy dołożyło wtedy miasto Opole. Powiat przekazał też bezpłatnie 1,6 hektara ziemi. To był początek.
Obecnie w dawnym pałacyku znajduje się nowoczesna biblioteka, klub seniora, przestrzeń dla malucha, świetlica wiejska. Zaadoptowano także wspaniałą przestrzeń na klub muzyczny. Dworek w Chróścinie to teraz prawdziwa perła architektoniczna. Modernizacja całego obiektu została sfinansowana z siedmiu źródeł, w tym funduszy unijnych, rządowych, marszałkowskich, miasta Opola, powiatu, fundacji Most the Most oraz budżetu gminy. Razem kosztował 6,5 mln złotych, z czego pozyskano aż 4,5 mln złotych z zewnątrz.
– Niemożliwe nie istnieje, a przynajmniej nie dla mnie. Marzyłem o tej chwili jeszcze kiedy aktywnie działałam w Stowarzyszeniu Miłośników Chróściny. Dzisiaj się spełniło – powiedziała witając licznych gości wójt gminy Dąbrowa, Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy nas wsparli finansowo, także prezydentowi Opola i miejskim radnym. Ogromny wkład mają także nasi pracownicy samorządowi, im również dziękuję.
Teraz to miejsce jest tak wielofunkcyjne, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. W gminie gorąco wierzą w to, że odwiedzać je będzie nie tylko lokalna społeczność z najbliższej okolicy, ale także goście spoza gminy.
– Po tym remoncie jest tu zachwycająco. Co tu dużo mówić, nie w każdej polskiej wiosce mieszkańcy mają tak komfortowy dostęp do kultury na tak wysokim poziomie – powiedział goszczący na otwarciu wiceprezydent Opola, Łukasz Sowada. – Cieszę się, że jako najbliższy sąsiad gminy mogliśmy finansowo wspomóc tę inwestycję – dodaje.
Od 1912 do 1934 roku wieś należała do Georga von Gerstenberg i jego rodziny. Po jego śmierci majątek przeszedł w ręce spadkobierców, a po 1945 roku dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od 1950 roku przez ponad 60 lat znajdowała się w nim szkoła zawodowa o różnych profilach, w tym rolniczym, gastronomicznym, informatycznym i pożarniczym. Od 2017 roku obiekt stał pusty do 2022 roku.
Modernizacja obiektu została sfinansowana z siedmiu źródeł, w tym funduszy unijnych, rządowych, marszałkowskich, miasta Opola, powiatu, fundacji Most the Most oraz budżetu gminy. Dzięki temu możliwe było kompleksowe odnowienie budynku z zachowaniem jego zabytkowego charakteru.
Razem koszt blisko 6,5 mln złotych, pozyskanych środków 4,5 mln złotych.
Po uroczystym otwarciu obiektu zaplanowano Dni otwarte dla mieszkańców. W programie warsztaty, pokazy, spotkania. W piątek 16 maja m.in. spotkanie samorządowców (godz. 13:45), warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (godz. 16:00), sensoryka dla najmłodszych (dzieci od 3 miesięcy dl lat 3 – godz. 17:00) i warsztaty z książką (godz. 19:00). W sobotę sztuka malucha – kreatywne warsztaty tworzenia Zinów (godz. 10:00), warsztaty biblioteczne dla przedszkolaków (godz. 13:00) oraz kino familijne. Dni otwarte także w dniach 19 – 23 maja, w godz. 10:00 – 13:00.