Zadbajmy o zdrowie naszych dzieci. Dzień profilaktyki z szerokim dostępem do specjalistów

Przyjdź z dzieckiem na konsultacje i badania – bez skierowania i rejestracji. Tak opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu zachęca wszystkich rodziców do wzięcia udziału w imprezie profilaktycznej pod hasłem „Kraina Zdrowia dzieci”, która odbędzie się 4 lutego br. w Toyota Park w Opolu od godz. 9.00 – 17.00. Tak szerokiej możliwości diagnostyki dla dzieci od 0 do 18. roku życia w ciągu jednego dnia, z szerokim dostępem do wielu specjalizacji jeszcze nie było!

– Dedykujemy ten dzień dzieciom. Będzie to najważniejsze wydarzenie medyczne w województwie i zapraszamy dzieci i rodziców z całej Opolszczyzny, w każdym wieku – wyjaśnia Barbara Pawlos, rzeczniczka prasowa opolskiego NFZ.

Dzieci pod opieką rodziców będą miały możliwość skorzystania z konsultacji i porad lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności pediatrów oraz specjalistów z różnych dziedzin medycyny, między innymi dostępne będą porady: neurologiczne, laryngologiczne, ortopedyczne, kardiologiczne czy psychologiczne, łącznie 14 specjalizacji oraz możliwość diagnozowania wad postawy, słuchu, wzroku oraz możliwość wykonania EKG oraz USG w ciągu jednego dnia, w jednym miejscu, na terenie hali sportowej Toyota Park.

– Akcja odbędzie się w sobotę, ponieważ część rodziców ma wolne i będzie mogło wziąć udział w wydarzeniu. Do dyspozycji będzie kilkadziesiąt gabinetów lekarskich. Zorganizowaliśmy taki układ, aby było co najmniej kilku lekarzy z danej specjalizacji. Co ważne nie obowiązują żadne zapisy, a badania odbywają się bezpłatnie i bez skierowania – tłumaczy Barbara Pawlos.

Organizacja imprezy jest odpowiedzią na raport z badań „Zdrowie dzieci w pandemii COVID 19”.  Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka są niepokojące i wskazują na konieczność działań całego sektora ochrony zdrowia na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci.

– Chcielibyśmy odwrócić ten negatywny trend w zdrowiu naszych dzieci i położyć nacisk na dedykowany dzień profilaktyczny, stąd organizacja imprezy na makro skalę, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z szerokiej diagnostyki – dodaje Pawlos.

Zostaną wyznaczone specjalne strefy, między innymi dla maluchów od 0 do 1. roku życia oraz dla kobiet w ciąży, które będą mogły omówić wyniki swoich badań z konsultantem wojewódzkim ds. perinatologii.

– Dzieci, które przyjdą z rodzicami najpierw zostaną zmierzone i zważone przez studentów oraz pielęgniarki. Otrzymają „książeczkę zdrowia” z tymi parametrami. Lekarze pediatrzy na dziesięciu stanowiskach, aby ułatwić dostępność przeprowadzą z rodzicami wywiad i skierują pociechy do odpowiednich specjalistów. Będzie dostęp do poszukiwanych dziedzin, pojawi się m.in. 12 ortopedów i fizjoterapeutów, ze względu na duży problem ze skoliozami, ponadto 3 gabinety neurologiczno – logopedyczne oraz 3 psychologiczno – psychiatryczne. Tak duże wydarzenie zdrowotne dla całego regionu odbędzie się po raz pierwszy – podsumowuje rzeczniczka.

Do udziału zapraszane są dzieci bez objawów infekcji.

Najnowsze artykuły