Zamiast samochodów – ławki i zieleń. Rozpoczęły się prace na pl. Maślanym

Rozpoczęła się realizacja nowej koncepcji zagospodarowania placu Maślanego przy ul. Szpitalnej. Do niedawna był to zamknięty parking dla samochodów, a docelowo plac ma stać się przestrzenią udostępnioną wszystkim mieszkańcom miasta i turystom. Możliwości zaaranżowania terenu są ograniczone z uwagi na historyczny charakter tego miejsca.

W przeszłości stał tam młyn miejski z napędem na cztery koła, którego historia dobiegła końca po ostatnim wielkim pożarze w 1881 r. Młyna już nie odbudowywano. Po sąsiedzku znajdowały się jeszcze: młyn do mielenia kory dębowej, dom browarny, spichlerz i miejska łaźnia. – To jeden z najstarszych zakątków XIII-wiecznego miasta prawobrzeżnego. Wkrótce po pożarze młyna na pustym placu pojawili się sprzedawcy masła i nabiału, a miejsce szybko nazywano Targiem Maślanym (Buttermarkt). W Opolu wtedy funkcjonowały też inne targi: garncarski na pl. św. Sebastiana, sukienniczy i bydlęcy na Małym Rynku oraz koński na pl. Wolności – wspomina nestor opolskich architektów i wybitny znawca historii Opola, Andrzej Hamada.

Założeniem projektu jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do spotkań w tej reprezentacyjnej części Opola. Koncepcja zagospodarowania skupia się na umieszczeniu donic oraz siedzisk, które zorganizują przestrzeń placu, bez wymiany nawierzchni i zmian podłoża – które mają zabytkowy charakter. W projekcie przewidziano zatem nasadzenia w donicach drzew –  dwóch z rodzaju klon pospolity oraz jednego z gatunku głóg pośredni, których korony będą zaczynały się na wysokości ok. 2-2,2 m – taka wysokość szczepienia nie przysłoni widoku, a dodatkowo drzewa wprowadzą naturalny klimat placu.

Pozostałe rośliny w donicach będą nawiązywały do gatunków rabat kwietnych nasadzanych na terenie Opola. Są to m.in. trawy ozdobne: trzęślica modra i turzyca, byliny: szałwia omszona, firletka poszarpana, przywrotnik ostroklapowy, perowskia łobodolistna, goździk kropkowany oraz krzewy: tawuła wierzbolistna i trzmielina Fortune’a. Dodatkowo na istniejącym murze oporowym zaprojektowano donice wiszące z pnączem z gatunku powojnik pnący. Ławki, siedziska oraz kosze na śmieci utrzymane będą w prostej i nowoczesnej stylistyce, wykonane z drewna oraz ze stali. Centralna donica z projektowanym nasadzeniem głogu ‘Paul’s Scarlet’ posiada również drewniane siedzisko. Ławki oraz donice ustawione są w taki sposób, aby kierować wzrok odwiedzających w stronę Młynówki.

Projekt posiada zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

Wizualizacja – efekt docelowy, uzależniony od rozpoczęcia wegetacji w sezonie 2025.

Najnowsze artykuły