„Zanocuj w lesie” – nowy program Lasów Państwowych

Marzyłeś o tym, by przeżyć noc w lesie? W surowych warunkach, pod gołym niebem? Już od maja będzie to możliwe i co najważniejsze – w pełni legalne. Wszystko dzięki nowemu projektowi, który na terenie Nadleśnictwa Opole będzie się nazywał „Zanocuj w lesie”.

Zanim projekt został zaakceptowany przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, w poprzednich latach wyznaczono 46 obszarów pilotażowych o łącznej powierzchni ponad 65 tys. hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obawy o naruszenie ustawy o lasach. 

Polecam śpiwór i to profesjonalny, ciepły sweter, lekki plecak i mnóstwo pozytywnych emocji. Przydałby się także naładowany telefon, tak na wszelki wypadek – mówi Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole. – Dzięki dobrej współpracy ze środowiskami bushcraftowymi i survivalowymi okazało się, że program pilotażowy nie wpłynął negatywnie na stan środowiska, ani też na funkcjonowanie gospodarki leśnej. Jest zielone światło od dyrekcji krajowej. Nie będą to oczywiście tak ekstremalne przeżycia jak w książce o Robinsonie Crusoe, ale z pewnością uczestników czeka wspaniała przygoda – dodaje.

Od 1 maja każde Nadleśnictwo w Polsce wyznaczy specjalne obszary, na których będzie można spędzić noc pod gołym niebem. W ramach programu pilotażowego, chętni mogli spędzić noc w miejscach z wiatami, gotowymi na biwak. Docelowo od maja, będzie się to odbywać w jeszcze bardziej dzikich miejscach.

Każde Nadleśnictwo wyznaczy po około 1500 hektarów terenu, na którym będzie można nocować. Przełoży się to na około 7% powierzchni wszystkich lasów w Polsce. – Na razie prowadzimy ankiety wśród potencjalnych chętnych. Na propozycje czekamy pod  mailem: opole@katowice.lasy.gov.pl. Gdy obszary zostaną wyznaczone, będzie je można sprawdzić w aplikacji mBDL, która dostępna jest na smartfony – kontynuuje Jacek Boczar.

Spędzenie nocy w lesie będzie w pełni darmowe, jednak objęte pewnymi zasadami. Dla grup do 9 osób i dwóch nocy nie będzie potrzebne zgłoszenie tego do Nadleśnictwa. Jeśli ten limit miałby zostać przekroczony, niezbędne będzie poinformowanie drogą mailową odpowiedniego Nadleśnictwa o chęci spędzenia nocy w lesie. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, bowiem biorąc pod uwagę powierzchnię około 1500 hektarów – miejsca starczy dla każdego.

Wybierając się do lasu na noc, trzeba się dobrze do tego przygotować. Bardzo ważne jest, aby nie robić tego samemu, albo przynajmniej kogoś o tym poinformować i naładować telefon. – Istnieje wiele poradników, zarówno na Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl), jak i na stronach miłośników bushcraftu. Warto się z nimi zapoznać, bowiem spędzenie nocy w lesie do najłatwiejszych nie należy, za to garść wspomnień mogę już teraz zagwarantować – dodaje Jacek Boczar.

Najnowsze artykuły