Zaostrza się kryzys na opolskiej porodówce
W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu potwierdzono już 18 przypadków koronawirusa. Badania przesiewowe zostały wykonane na około 300 pracownikach.
Wszyscy pracownicy, którzy otrzymali wynik ujemny, zostaną ponownie przebadani jeszcze do końca tego tygodnia. Na podstawie wyników władze szpitala podejmą dalsze decyzje związane z ewentualnym przywróceniem przyjęć na oddział. Jak informuje rzecznik prasowa Centrum, aktualnie w szpitalu systematycznie dezynfekowane są wszystkie pododdziały.
Pocieszającą informacją jest natomiast fakt, że przeprowadzone badania wśród pacjentek, które aktualnie przebywają na oddziale, bądź zostały już wypisane do domów, nie wykazały zakażenia SARS-CoV-2.
Na Pododdziale Patologii Noworodków będą hospitalizowane jedynie dzieci urodzone w Klinicznym Centrum oraz noworodki w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, wymagające natychmiastowej hospitalizacji. Od dzisiaj wstrzymane zostały także planowe zabiegi oraz operacje z zakresu ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.
Wstrzymane są przyjęcia do porodów, w tym porodów rodzinnych, oraz na Pododdział Patologii Ciąży powyżej 32. tygodnia ciąży. Hospitalizowani pacjenci z tych oddziałów sukcesywnie są wypisywani ze szpitala.
Pacjentki z patologią ciąży powyżej 32. tygodnia ciąży przyjmowane są w szpitalach II stopnia referencyjności w Nysie oraz w Kędzierzynie – Koźlu, powyżej 34. tygodnia ciąży w Strzelcach Opolskich, natomiast powyżej 37. tygodnia ciąży w pozostałych szpitalach.
Natomiast noworodki wymagające hospitalizacji, ale urodzone po 32. tygodniu ciąży, będą przyjmowane na oddziałach patologii noworodków w szpitalach o II stopniu referencyjności, czyli w Nysie oraz Kędzierzynie – Koźlu.