Zapowiada się świetna zabawa na Dni Opola
W naszym mieście od 17 do 20 maja będzie wiele atrakcji i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na Dni Opola!
Pierwsze Dni Opola zorganizowano w 1957 roku z inicjatywy Karola Musioła, gospodarza miasta, przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Było mnóstwo imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i gospodarczym. Zgodnie z tradycją i w tym roku możemy być pewni, że nie zabraknie koncertów, spotkań z ciekawymi ludźmi, artystycznych happeningów, plenerowego kina, konferencji naukowych oraz inscenizacji na temat historii naszego miasta.
Trzy niezwykłe rocznice
Tegoroczne Dni Opola dedykowane są trzem niezwykłym rocznicom: 15-leciu wejścia Polski do Unii Europejskiej, 30-leciu wyborów czerwcowych oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W ciągu czterech dni obchodów, w różnych punktach miasta, zaplanowano wiele wydarzeń, które mają przypomnieć o tych ważnych dla Polaków datach.
Pierwszy dzień dla dzieci
Piątek, 17 maja, to przede wszystkim moc atrakcji dla najmłodszych. Park zabaw, animacje, pokazy szczudlarzy, ale również wystawy prac i warsztaty plastyczne, które odpowiadać będą na pytanie, czym dla naszych dzieci jest ojczyzna, niepodległość i patriotyzm. Będzie można również trafić na ostry dyżur…ale na szczęście tylko literacki. W scenografii gabinetu lekarskiego specjalistki od literatury dla dzieci będą diagnozowały, wypisywały recepty i dawały zalecenia czytelnicze. Każda recepta literacka ważna jest 30 dni, a dzieci i rodzice będą mogli je zrealizować w Bibliotece Mobilnej, a po zakończeniu akcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Międzynarodowa mozaika gości
Święto miasta to również znakomici goście. Do Opola zaproszeni zostali przedstawiciele miast partnerskich: litewskiego Alytusa, czeskiego Bruntala, ukraińskiego Iwano-Frankiwska oraz niemieckich Ingolstadt i Mülheim an der Ruhr. Będą oni wraz z nami świętować przez całą sobotę 18 maja na opolskim Rynku 15-lecie wejścia Polski do UE. Obchody rozpocznie uroczystość nadania nazwy miasta partnerskiego Mülheim an der Ruhr autobusowi miejskiemu – z okazji 30-lecia współpracy.
– To kontynuacja projektu rozpoczętego w 2014 roku – tłumaczy naczelnik wydziału kultury urzędu miasta Magdalena Matyjaszek. – Po Alytusie, Bruntalu, Ingolstadt, Iwano-Frankiwsku, Poczdamie i Szekesfehervar będzie to już siódmy taki pojazd komunikacji miejskiej Opola.
Zespoły z miast partnerskich zaprezentują się opolskiej publiczności w ramach Europejskiego Popołudnia z miastami partnerskimi, a całość zwieńczy koncert zespołu John Strada&the Acoustic Twins (Cento, Emilia-Romania, Włochy), który zaprezentuje włoski folk rock w amerykańskim klimacie. Sobotni wieczór na opolskim Rynku zakończy „Kino w mieście”, a w nim znakomity film „La La Land” w reżyserii Damiena Chazella.
Moniuszko po… rapersku
Sobota, to również swego rodzaju hołd złożony polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce, ale w szczególny sposób, bo…w rytmach rapu. Zapraszamy na Mały Rynek na „Rozkminki kontrolowane”, czyli koncert rapowy, pokazy breakdance, freestyle i beatbox, inspirowane twórczością Moniuszki.
Kulturalne śniadanie i orientalne bębny
Niedzielę 19 maja warto rozpocząć od Kulturalnego Śniadania łączącego ekobazar, giełdę winyli i bookcrossing, a resztę dnia spędzić „Aktywnie, zdrowo, ekologicznie … oraz coolturalnie”, czyli wziąć udział w festynie rodzinnym na Placu Jana Pawła II. Zobaczymy tam m.in. pokazy i warsztaty różnych kategorii street artu, jazdy na rolkach, skateboardzie, cruiserach. Wszystko przy rytmach bębnów afrykańskich i brazylijskich.
Gwiazdy w nowych aranżacjach
W ramach muzycznej uczty w piątek zapraszamy do Muzeum Polskiej Piosenki na koncert piosenek w nowych aranżacjach do tekstów: Agnieszki Osieckiej, Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Jana Wołka. Zaśpiewają: Dorota Osińska, Natalia Sikora, Jarosław Wasik oraz Łukasz Zagrobelny. W sobotę Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zaprasza na koncert „Waglewski +” – projekt z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. W niedzielę warto zajrzeć do Amfiteatru, bo tam czeka na nas gwiazda tegorocznych Dni Opola – zespół Varius Manx&Kasia Stankiewicz, którzy po latach rozstania wracają wspólnie na scenę.
Ulice pełne kultury, a na koniec Cleo
Dni Opola 2019 ponownie zbiegną się z Ogólnopolskimi Spotkaniami Artystycznymi Opole Artis, w ramach których do naszego miasta przyjedzie ponad 200 przedstawicieli Młodzieżowych Domów Kultury z całego kraju. Ulicami Opola zawładną młodzi, rozśpiewani i roztańczeni ludzie, którzy w ten sposób przyłączą się do wspólnego świętowania i 20 maja (w poniedziałek) zaproszą mieszkańców do Amfiteatru na Galę Opole Artis, w ramach której zaplanowano koncert Cleo.