Zapowiada się teatralne szaleństwo – drzwi otwarte dla wszystkich

W sobotnie przedpołudnie (24 maja od godz. 11:00 do 14:00) Opolski Teatr Lalki i Aktora otwiera swoje drzwi bardzo szeroko i wszystkich mieszkańców zaprasza na Dzień Otwarty Teatru, który cieszy się niesłabnącą popularnością już od kilkunastu lat.

Dzień Otwarty przybliża piękną sztukę teatru lalek i sprawia, że wydarzenie staje się wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników. W programie znajdą się m.in. warsztaty z aktorami, improwizowane czytania baśni, czytania performatywne z udziałem publiczności, wystawa lalek, charakteryzacja w teatralnej garderobie, tworzenie lalek w pracowni plastycznej czy warsztaty w studiu nagrań.

Tego dnia nikt w Teatrze nie potrzebuje wejściówek, biletów, ani rezerwacji, bo każdy jest zaproszony!

Szczegółowy plan Dnia Otwartego:

Scena szkolna

Duża Scena, godz. 11:00-11:45

Na rozpoczęcie Dnia Otwartego, profesjonalną scena przechodzi w ręce młodych aktorów – miłośników sztuki teatralnej. Na dużej scenie, spektakl pt. „W świecie Woluminów”, który powstał pod opieką artystyczną Agnieszki Gołoś-Gołąb, zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 w Opolu.

Teatr od kuchni

Mała Scena, godz. 11:00-12:30

Organizatorzy przybliżą wszystko to, co składa się całość przedstawienia. Zaprezentują efekty świetlne i dźwiękowe: burzę, deszcz, wiatr. Stworzą atmosferę tajemniczości poprzez użycie na scenie dymu i wspólnie z gośćmi oddadzą się szaleństwu i radości dzięki mydlanym bańkom. Pokażą również puchate i miękkie lalki muppetowe, a także teatralne atrapy, jak owoce czy potrawy. Nie zabraknie też wielu teatralnych zagadek.

Budujemy bajki

Mała Scena, I tura 12:30-13:00; II tura 13:00-13:30, III tura 13:30-14:00

Uczestnicy warsztatów stworzą bajkę, a organizatorzy wcielą się w postaci narratorów. Każdy z uczestników – duży i mały – będzie musiał się zaangażować, by wspólnie stworzyć mini przedstawienie. Do dyspozycji będą kostiumy, lalki, maski i scena cieniowa. Do wykonania będą też efekty świetlne i dźwiękowe, bez których nie może się odbyć żadne przedstawienie.

„Czerwony Kapturek” od nowa

Duża Scena, godz. 12:00-14:00

Współczesne przedstawienie klasycznej bajki. Wraz z aktorami, uczestnicy stworzą improwizowany spektakl na podstawie ponadczasowego „Czerwonego Kapturka”. Będzie wiele zaskoczeń.

Lalki mają duszę

Scena na Piętrze, godz. 11:00-14:00

Nie bez powodu mówi się, że lalka teatralna ma duszę. Za każdą z nich kryje się inna historia – rola, spektakl, aktor, który nią animował. Lalki to niemi świadkowie teatralnej magii, które ożywają na scenie dzięki wyobraźni. Magazyny Teatru skrywają setki, a może tysiące lalek. Część tego niezwykłego zbioru, gromadzonego przez dziesięciolecia, obejrzymy na wystawie – od klasycznych pacynek, przez misternie poruszane marionety, ekspresyjne jawajki i kukły, po lalki stolikowe i cieniowe, których magia tkwi w świetle i ruchu.

Bajki Samograjki

Foyer Małej Sceny, godz. 11:00-14:00

Wybranych i dobrze wszystkim znanych tekstów wysłuchamy w interpretacji opolskich aktorów. A skoro to „Bajki Samograjki”, to literatura połączona zostanie z muzyką. Będzie to okazja do wspólnego pośpiewania przy akompaniamencie gitary. Do dyspozycji będzie też „pluszakowy teatr”. Przy pomocy pluszakowych zwierzaków, będzie można ilustrować czytane teksty i śpiewane piosenki.

Przytulanki-wypychanki

Pracownia plastyczna, godz. 11:00-11:20; 11:30-11:50; 12:00-12:20; 12:30-12:50; 13:00-13:20; 13:30-13:50

Lalki teatralne można wykonać z różnych materiałów. Mogą przybrać dowolny kształt i postać. Przy ich tworzeniu, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W pracowni plastycznej będzie można puścić wodze fantazji i według własnego pomysłu wykreować lalki teatralne, wykorzystując do tego skarpety i rajstopy.

Teatralna garderoba

Foyer Dużej Sceny, godz. 11:00-14:00

Teatralna garderoba od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będzie można przymierzać i przebierać się do woli. Przygotowana zostanie nawet teatralna ścianka.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły