Zapraszamy na spotkanie o kobietach Solidarności

6 marca o godz. 17:00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego (ul. Damrota 1) odbędzie się spotkanie z Martą Dzido, autorką książki „Kobiety Solidarności”.

Jak sama mówi, pomysł na książkę zrodził się z niedosytu po filmie „Solidarność według kobiet”. – Mieliśmy ogromną ilość materiałów, opowieści, których nie zmieściliśmy w dokumencie, choć i tak jest długi, trwa 103 minuty. Nie chcieliśmy tego zaprzepaścić i stąd pomysł – tłumaczy.

W książce poznajemy m.in. historię trzeciego dnia strajku w 1980 roku. Trzy kobiety – Anna Walentynowicz, Alina Pienkowską i Ewa Ossowska ratują strajk i tym samym zmieniają historię. Żyje jeszcze tylko ta ostatnia, najmniej znana.

O Ewie Ossowskiej nie wiedziano nic poza tym, że była jedną z tych, które zatrzymywały wychodzących ze stoczni robotników. Autorka, Marta Dzido, wykazała się ogromną determinacją, aby dotrzeć do kobiet, które tworzyły Solidarność, w tym właśnie do pani Ewy.

Takich kobiet jest wiele. Odważnych, dzielnych, które zaryzykowały wszystko i o których historia zapomniała. Bo nie były we władzach, bo używały pseudonimów (często męskich), bo zostały zmuszone do emigracji – tłumaczy Marta Dzido.

Z jakim przekazem przyjedzie do Opola autorka? – To co jest dla mnie ważne i co chciałabym by stało się inspiracją, to odkrywanie wspaniałych kobiecych postaci, które mogą być wzorem i z których doświadczeń możemy czerpać – zdradza.

Zdjęcie z planu filmowego: od lewej Marta Dzido, która odwiedzi nasze miasto, odnaleziona dla historii „Kobiet Solidarności” Ewa Ossowska i operator filmowy Piotr Sliwowski; fot. Magda Mosiewicz.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły