Zapraszamy na wystawę plenerową o PCK

Przed budynkiem Muzeum przy ul. Minorytów prezentowana jest obecnie wystawa “Polski Czerwony Krzyż. 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom”.

Składa się na nią dziewięć plansz obrazujących długą i bogatą historię zasłużonej organizacji niosącej potrzebującym pomoc humanitarną i medyczną – nie tylko w Polsce. Poza tym w sali wystawienniczej Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych udostępniono dokumenty dotyczące pomocy okazywanej przez PCK jeńcom wojennym.

Autorzy ekspozycji zwracają uwagę na fakty mało znane. Początki organizacji – sięgające momentu odzyskania niepodległości, i jej protoplastę – jakim była formacja pod nazwą Polski Biały Krzyż, utworzona dzięki staraniom Ignacego Paderewskiego i jego żony, w celu wspierania ofiar I wojny światowej. Należne miejsce poświęcają aktywności PCK w czasie okupacji niemieckiej oraz – wyjątkowej na skalę europejską – działalności pomocowej okazanej Węgrom podczas powstania w tym kraju w roku 1956.

Historię Polskiego Czerwonego Krzyża tworzą ludzie, których wystawa przypomina. Są wśród nich książę Paweł Jan Sapieha – inicjator pierwszych struktur powstających w 1913 r. w Galicji, doktor Józef Bellert – organizator szpitala poobozowego dla ocalałych z KL Auschwitz i wielu innych. Bogato ilustrowaną prezentację można oglądać do 4 września. Wstęp wolny, ekspozycja we wnętrzu dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Najnowsze artykuły