Zbiornik i tama w Jarnołtówku do sprawdzenia

Wody Polskie w Gliwicach przeprowadzą ekspertyzę tamy i zbiornika w Jarnołtówku. Dolina Złotego Potoku to popularne miejsce relaksu wielu Opolan.  

Kamienna zapora  z początku XX wieku oparła się wrześniowej powodzi ubiegłego roku, mimo że spiętrzyła wody ponad stuletnie. Mimo braku uszkodzeń i zniszczeń obiektu ewidentnie zagrażających jego statyce, potwierdzonych przez kontrolę PINB tuż po powodzi, stan zbiornika budził niepokój mieszkańców. Aby uzyskać pełną wiedzę na temat kondycji zbiornika Jarnołtówek Wody Polskie postanowiły przeprowadzić eksperckie badania i pomiary tego obiektu. Zwłaszcza, że siostrzany obiekt w Stroniu Śląskim nie oparł się wielkiej fali, która dosłownie zmiotła z powierzchni ziemi centrum tego miasta.

Podczas ubiegłorocznej powodzi w czasie napełniania zbiornika pracownicy Wód Polskich obecni na miejscu nie zaobserwowali niepokojących zdarzeń mogących zagrażać bezpieczeństwu budowli. Przez cały ten czas piętrzenia powodziowego sprawne były urządzenia wlotowe i upustowe zbiornika, a jego zapory – kamienna czołowa oraz boczna ziemna – pozostawały stabilne, mimo nasycenia tej ostatniej wodą. Nie potwierdziły się także podejrzenia przesiąków u podstawy zapory. Ten obiekt hydrotechniczny przez cały czas piętrzenia wód i dalszej stabilizacji dopływu do niego pozostawał pod stałym nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach.

Mimo tego dla większej pewności Wody Polskie zlecą przygotowanie ekspertyzy, która oceni stan całego suchego zbiornika. Ekspertyza obejmie m.in. wykonanie pomiarów i badań oraz ustalenie na ich podstawie niezbędnych prac remontowych dla usunięcia ewentualnie stwierdzonych w trakcie badań nieprawidłowości w stanie technicznym zapory. W ramach zadania wykonawca przeprowadzi także okresową roczną i pięcioletnią kontrolę stanu technicznego zbiornika. Wykonawca zidentyfikuje również i kolejno zinwentaryzuje ewentualne uszkodzenia i nieprawidłowości konstrukcji samej zapory, elementów stalowych oraz napędów zamknięcia zasuwowego, oceni też stan mechanizmów zamknięć.

W zlewni rzeki Górnej Ordy (woj. śląskie i opolskie), jak i Małej Wisły (woj. śląskie) pracownicy Wód Polskich w Gliwicach kontynuują prace terenowe polegające na udrażnianiu cieków, oczyszczaniu przepustów i usuwaniu zatorów. Sukcesywnie likwidując skutki powodzi z września 2024r.

fot. Głuchołazy to MY

Najnowsze artykuły