Zbliża się wernisaż Dyplomów 2024. To wyraz na otaczającą rzeczywistość wykonany przez młodych adeptów sztuki

Wernisaż odbędzie się dziś (5.07) o godzinie 18.00 w Galerii GSW w Opolu. Zaprezentowanych zostanie 50 prac dyplomowych studentów w różnorodnych technikach artystycznych.

Od 5 lipca do 17 września w Galerii Aneks prezentowana jest wystawa prac dyplomowych osób absolwenckich studiów licencjackich oraz magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Ostatnie dwa semestry każdego cyklu studiów koncentrują się na przygotowaniu dyplomu składającego się z pracy artystycznej, przygotowywanej pod kierunkiem wybranego profesora oraz rozprawy teoretycznej.

– To są bardzo różnorodne dyplomy, tak jak nasi studenci, którzy sami podejmują decyzje dotyczące tematyki ujętej w pracach. Nie ma jednego wiodącego tematu. Właściwie będziemy mogli zobaczyć wszystkie dyscypliny artystyczne, począwszy od malarstwa, rzeźby, grafiki, animacji i projektowania graficznego – wyjaśnia dr hab. Bartek Posacki, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Czego możemy się spodziewać po wystawie? – Jest to swego rodzaju okno na świat i spojrzenie na to, co będzie działo się w przyszłości i w naszym regionie. Część z naszych studentów pójdzie w świat, część będzie u nas kontynuować edukację i wystawa jest swego rodzaju diagnozą rzeczywistości ludzi młodych – dodaje Posacki.

Obraz świata prezentowany przez studentów obrazuje problemy współczesnego świata. Czasy mamy trudne i niespokojne i znajduje to wyraz w młodych ludziach, którzy są wrażliwym pokoleniem. Mamy dużo studentów z Ukrainy, którzy szczególnie mocno przeżywają wojnę i którym towarzyszy lęk o bliskich. To udziela się wszystkim i staje się to tematem wspólnym, ponieważ nie jest to bezosobowe zagadnienie, tylko takie które zyskuje konkretną twarz przyjaciela. Nie brakuje też wątków dotykających zagrożeń ekologicznych – podsumowuje Posacki.

W niedzielę (7.07) o godz. 16.00 wystawie będzie towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzą: Natalia Krawczyk, Michał Misiura, Ignacy Nowodworski, Bartłomiej Trzos.

 

Najnowsze artykuły