Zbliżają się 7. Międzynarodowe Opolskie Zaduszki Jazzowe

W najbliższy weekend (8-10.11) Stolica Polskiej Piosenki zamieni się w stolicę jazzu. Koncertom polskich i zagranicznych gwiazd będzie towarzyszyła kolejna edycja Nowej Fali Jazzu, podczas której wystąpią młodzi i zdolni. Niespodzianką będzie wyjątkowa wystawa fotografii Andrzeja Dąbrowskiego.

Aż przez trzy dni w stolicy regionu będzie królował jazz. – W pierwszym dniu naszego wydarzenia, które ma międzynarodowy charakter wystąpią artyści, którzy tworzyli historie polskiego jazzu, czyli Walk Away oraz Laboratorium – wyjaśnia Krzysztof Puma Piasecki, Prezes Opolskiego Towarzystwa Jazzowego, organizatora Festiwalu.

 Walk Away to zespół legenda, jedyna polska formacja jazzu nowoczesnego, która przez ponad trzy dekady obecna jest na muzycznym rynku. Szybko zdobyli ogromną popularność, objechali pół świata, współpracowali z najlepszymi – od Urszuli Dudziak po Mike’a Sterna i Billa Evansa, nagrali kilkanaście albumów a w ankiecie Jazz Top 2015 Walk Away został uznany za najlepszy w Polsce zespół elektryczny. Powstał w 1985 z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego, który do powstającej grupy zaprosił kolegów ze studiów (, czyli Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach): wibrafonistę Bernarda Maseli, saksofonistę Adama Wendta, kontrabasistę Jacka Niedzielę i pianistę Zbigniewa Jakubka.

Grupa LABORATORIUM, czyli polska legenda jazz-rocka, powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu. Od samego początku zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach oraz konkursach. Koncertowali nie tylko w Polsce, wystąpili m.in. na festiwalu Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal, zagrali również kilka koncertów w Indiach.

W sobotę w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki wystąpi dwóch artystów. – Zapraszamy na koncert Michała Barańskiego, zdobywcy dwóch statuetek Fryderyków za album Masovian Mantra. Po nim wystąpi gość ze Stanów Zjednoczonych, czyli Karen Edwards, która została uhonorowana nagrodą Grammy, współpracowała m.in. ze Steviem Wonderem czy Tonym Benettem. Warto podkreślić, że artyści z tym koncertem wystąpią w niedzielę (9.11) w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie i będzie to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi – dodaje Puma Piasecki.

Michał Barański to ceniony gitarzysta i kontrabasista, który zaprezentuje materiał ze swojej płyty pt. „Masovian Mantra”.  Album porusza trzy wątki. Są to muzyczne Indie, polska tradycja ludowa (z symbolicznym mazurkowym rytmem) oraz brzmienie współczesnego jazzu, znanego z lat 70.  Barański eksperymentuje również z unikalną techniką hinduskiej perkusji wokalnej – konnakol.
W muzyce można doszukać się wpływów takich artystów, jak Ravi Shankar czy grupy Shakti z udziałem Johna McLaughlina. Barański czerpie też z dokonań polskich muzyków, jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, czy Sławomir Kulpowicz.

Karen Edwards to wokalistka, pianistka i kompozytorka. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami takimi jak: David Bowie, Peabo Bryson, Pharoah Sanders czy Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych, gdzie oprócz koncertów zagrała w kilku filmach muzycznych – również jako aktorka. Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek średniego pokolenia. Przez szereg lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, z którym odbyła wiele koncertów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Efektem tej muzycznej przyjaźni był album „Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice”.

W niedzielę kolejna edycja wydarzenia Nowa Fala Jazzu, podczas której wystąpią Hoshii i Kuba Więcek. Hoshii (po japońsku „pragnąć”) to najnowszy projekt uznanego saksofonisty i producenta Kuby Więcka, który wraca na scenę jazzową z nowymi pomysłami, zebranymi przez ostatnie lata podczas pracy z wieloma artystami sceny hip-hopowej oraz alternatywnej. Muzyka grana przez zespół hoshii to bity stworzone przez Kubę Więcka, które zostały zaaranżowane na kwartet jazzowy, a później wyprodukowane w sposób, który ma za zadanie redefiniować brzmienie współczesnego jazzu. Skład zespołu: Kuba Więcek, Grzegorz Tarwid, Max Mucha, Miłosz Berdzik.

We foyer NCPP wyjątkowa gratka, bowiem wydarzeniem towarzyszącym koncertom będzie wystawa fotografii Andrzeja Dąbrowskiego. – Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć przepiękną wystawę z prywatnej kolekcji Andrzeja Dąbrowskiego, który jest wokalistą jazzowym, kierowcą rajdowym oraz ogromnym pasjonatem jazzu, na polskiej i światowej scenie – mówi Prezes Opolskiego Towarzystwa Jazzowego.

Bilety można zakupić w kasie Narodowego Centrum Polskiej Piosenku lub online.

 

 

Najnowsze artykuły