Zdecyduj, gdzie powstaną nowe place zabaw

Kolejne trzy place zabaw powstaną w tym roku w Opolu. Do mieszkańców należy decyzja, w jakiej lokalizacji zostaną wybudowane. Ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.

Opolanie wybiorą teren pod nowe place zabaw w internetowej sondzie. Ratusz proponuje 5 lokalizacji, zagłosować można na 3.

Pierwsza z nich to park miejski na os. AK, obok górki. To duży teren położony na osiedlu mieszkaniowym, na którym mieści się plac zabaw częściowo zmodernizowany w 2019r. Opracowany projekt zakłada wykonanie ośmiu stref, przy uwzględnieniu już istniejącego zagospodarowania: strefy urządzeń street workout, strefy boisk rekreacyjnych, strefy trampoliny, strefy urządzeń dla malucha, strefy urządzeń sprawnościowych, strefy urządzeń integracyjnych, strefy wyposażonej w duży zestaw zabawowy oraz strefy urządzeń dla seniorów. W roku 2019 projekt został częściowo zrealizowany poprzez wykonanie strefy urządzeń dla malucha, strefy urządzeń sprawnościowych oraz trampolin.

Kolejne miejsce to duży teren położony na osiedlu mieszkaniowym przy ul. Nysy Łużyckiej. Obecnie znajduje się tam niewielki plac zabaw wraz z urządzeniami siłowymi oraz tereny zielone. Ze względu na wielkość terenu, jego topografię i usytuowanie poszczególnych elementów zagospodarowania stwarza on znaczne możliwości rozbudowy.

Plac zabaw mógłby powstać również na sporym terenie położonym na osiedlu mieszkaniowym u styku ulic Ozimskiej i Cieszyńskiej. W 2018 roku zamontowano tam urządzenia zabawowe oraz elementy małej architektury. Potencjał terenu pozwala na jego dalszą rozbudowę.

Następną propozycją jest teren na osiedlu mieszkaniowym przy ul. Spychalskiego. Opracowany w 2018 roku projekt zagospodarowania zakłada wykonanie pięciu stref: strefy street workout i parkour, strefy siłowni plenerowych i trampolin, placu zabaw, strefy lin oraz strefy relaksu. W roku 2019 projekt został częściowo zrealizowany poprzez wykonanie strefy siłowni plenerowych i trampolin oraz placu zabaw.

Wśród opcji do wyboru jest również teren położony na osiedlu przy ul. Srebrnej i Złotej. Obecnie znajdują się tam plac zabaw oraz tereny zielone, które można rozwinąć.

– Planujemy budowę kolejnych miejsc spotkań, zabawy i wypoczynku dla wszystkich – dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy towarzyszą swoim pociechom. Uruchomiliśmy konsultacje społeczne, bo uznaliśmy, że w ten sposób uda się wybrać lokalizacje zgodnie z potrzebami mieszkańcówwyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta, Katarzyna Oborska-Marciniak.

Głosowanie trwa na stronie www.konsultacje.opole.pl od 24 lutego od godziny 12.00 do 2 marca do godziny 24.00. Udział w sondzie może wziąć każdy mieszkaniec Opola, bez względy na wiek. Osoby poniżej 18. roku życia za zgodą opiekuna prawnego. Dla zapewnienia prawidłowości głosowania, system wymaga podania nr PESEL adresu zamieszkania w Opolu, a także potwierdzenia oddania głosu przez SMS. Na jeden nr tel. system może wysłać max 5 SMS-ów.

Miasto kontynuuje program rozwoju placów zabaw na lata 2018-2022, na który zaplanowano 4 miliony zł. W skali roku zabezpieczona jest kwota 800 tysięcy zł na budowę oraz modernizację terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.

fot. Plac zabaw przy ul. Waryńskiego wybudowany w ramach programu rozwoju placów zabaw

 

Najnowsze artykuły