Zdolność kredytowa Polaków znacząco spada

W ciągu ostatnich czterech miesięcy zdolność kredytowa przeciętnego Polaka spadła o 30%, a w ciągu najbliższych miesięcy może spaść o kolejne 15%. W ostatnim roku Polacy zaciągnęli rekordową sumę kredytów.

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w 2021 roku Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na 88,7 miliarda złotych. Ma to więc bezpośredni wpływ na kolejne lata, dlatego szacuje się, że w 2022 roku ta kwota będzie o niemal 10% niższa. To nie jest dobra oznaka, choć i tak wartość akcji kredytowej będzie wyższa, aniżeli w 2008 roku. 

Od ostatnich czterech miesięcy zdolność kredytowa statystycznego Kowalskiego spadła o 30 procent, w najbliższym czasie ten spadek może się pogłębić nawet do poziomu – 45 procent w stosunku do choćby sytuacji sprzed roku – czytamy w oświadczeniu.

Banki dokonują oceny zdolności kredytowej, by upewnić się czy klienta po prostu stać na zaciągnięcie wieloletniego kredytu. Ma to także wpłynąć na sprawdzenie czy rata kredytu nie będzie zbyt wysoka w stosunku do zarobków osoby zaciągającej kredyt.