Zielona mapa Opola

Powierzchnia terenów tzw. zieleni urządzonej miasta Opola wynosi ponad 100 ha. Składają się na nią głównie parki, zieleńce, skwery, zieleń uliczna oraz lasy (komunalne, prywatne i państwowe) o powierzchni ok. 100 ha. W stolicy województwa znajdują się cztery główne parki miejskie, tj. na Wyspie Bolko, Park Nadodrzański, Park Miejski na os. Armii Krajowej oraz najmłodszy z wszystkich Park 800-lecia.

Pomyślany on został jako przestrzeń spacerowo-rekreacyjna, którą z miastem połączył most pieszo-rowerowy im. kolarskiego mistrza świata Joachima Halupczoka. W parku powstał też duży plac zabaw. Na 10-hektarowym, oświetlonym i monitorowanym terenie między Odrą i kanałem Ulgi pojawiły się ścieżki pieszo-rowerowe, strefa rodzinna i wypoczynkowa. Wszystko w otoczeniu zieleni: drzew, krzewów i kwiatów. Wyznaczono alejki, zamontowano ławki, nasadzono drzewa, krzewy i byliny. W nowej lokalizacji posadzono około trzech tysięcy drzew, kilkanaście tysięcy krzewów i innych roślin. W nowym parku powstała także łąka kwiatowa – raj dla zapylaczy, m.in. dla pszczół i trzmieli. W centralnej części zlokalizowany jest tzw. „Gaj drzew pamięci”, a wszystkie są opisane tabliczkami edukacyjnymi. Obok ścieżek spacerowych są także ciągi komunikacyjne dla rowerzystów i rolkarzy. Przy alejkach stanęły ławki, pojawiło się też oświetlenie. Nie zapomniano także o najmłodszych, dla których postawiono dedykowane ekologiczne tablice edukacyjne z grami. Rodzinne spędzanie czasu ułatwią specjalne ławki i stoły piknikowe.

Zieleń w mieście uzupełniają także cmentarze, zieleń osiedlowa oraz użytki ekologiczne, tj. Kamionka Piast, Łąki w Nowej Wsi Królewskiej i Grudzicki Grąd. Dodatkowo w Opolu za cenne przyrodniczo zostało uznanych 30 drzew, które zostały objęte ochroną pomnikową.

Od 2018 r. w Opolu posadzono ponad 14600 drzew. Ponadto prowadzone są lokalne działania, mające na celu zagospodarowania terenów osiedlowych, wspólnotowych i nieużytków pod kątem zieleni, jako parki kieszonkowe. Wykonywane są również liczne nasadzenia nowych drzew, w ramach społecznych akcji edukacyjnych. W samym 2022 r. w ramach akcji sadzenia posadzono 200 szt. dużych drzew oraz ok. 500 szt. sadzonek leśnych. Ponadto w ramach kompensacji przyrodniczej za usunięte suche bądź zagrażające drzewa, każdorazowo wykonywane są nasadzenia zastępcze w ilości min. 1-2 szt. za każde usunięte drzewo.

Na terenach zieleni miejskich co roku tworzone są kwietniki, obsadzane trawami, bylinami i roślinami jednorocznymi. W miejscach gdzie wprowadzenie większej ilości trwałej zieleni jest utrudnione z uwagi na konieczność zachowania funkcjonalności terenu (jak np. place miejskie) ustawiane są mobilne łąki kwietne obsadzone wieloletnimi roślinami łąkowymi. Ponadto na terenach zieleni założonych jest 1,24 ha typowych łąk kwietnych, a dzięki ograniczeniu koszenia do 1-2 w ciągu roku, na niektórych terenach tworzą się naturalne zbiorowiska łąkowe. Dodatkowo co roku jesienią nasadzanych jest kilka tysięcy krzewów, bylin i traw ozdobnych, które uzupełniają nasadzenia już istniejące.

Zieleń w mieście jest ważnym elementem zrównoważonego rozwoju. Pełniąc funkcje ekologiczne, techniczne i zdrowotne, przyczynia się do poprawy powietrza w atmosferze, obniżenia temperatury w mieście, infiltracji wód opadowych i tłumienia hałasu.

Tereny zieleni miejskiej wyposażane są w małą architekturę służącą ochronie dzikich zwierząt m.in.: karmniki, poidła i budki lęgowe dla ptaków, schronienia dla wiewiórek i nietoperzy, domki dla jeży i hotele dla owadów. Na terenach mieszkaniowych oraz budynkach miejskich, montowane są budki lęgowe dla jerzyków, które pomagają w walce z uciążliwymi komarami oraz pustułek, których naturalnym siedliskiem są m.in. półki skalne. Dzięki umożliwieniu im gniazdowania w specjalnych skrzynkach lęgowych, pustułki chętnie zasiedlają osiedla budynków wielorodzinnych.

Zupełnie najmłodszym „zielonym dzieckiem Opola” jest Kamionka Piast. W ramach zadania „Rozwój terenów zieleni poprzez zagospodarowanie terenu Kamionki Piast w Opolu” powstał funkcjonalny teren rekreacyjny. Przedmiotem projektu była kompleksowa rekultywacja, w tym remediacja (działanie zmierzające do usunięcia zanieczyszczeń powierzchni ziemi) terenu poprzemysłowego oraz utworzenie na jego obszarze nowych terenów zieleni. Projekt przyczynił się do rewitalizacji zdegradowanego i zanieczyszczonego obszaru dawnej cementowni Piast położonej w cennej lokalizacji śródmieścia. Wrażenia estetyczne jakie dostarcza mieszkańcom zrewitalizowana Kamionka Piast zdecydowały  o tym, że w krótkim czasie stała się istotnym miejscem na rekreacyjnej mapie Opola. Projekt był pierwszym realizowanym przez Opole przedsięwzięciem remediacyjnym. Dzięki inwestycji z cennego przyrodniczo obszaru usunięto zanieczyszczenia i odpady, które potencjalnie stanowiły zagrożenie dla miejscowej przyrody oraz okolicznych mieszkańców. Przy projektowaniu docelowego zagospodarowania terenu wzięto pod uwagę potrzeby różnych grup społecznych. Płetwonurkowie otrzymali budynek, w którym mogą się wygodnie przebrać oraz pomost pływający ułatwiający zejście do wody. Z powodu wysokich walorów ukształtowania dna i brzegów, ciekawego ekosystemu oraz rzadkiej w warunkach polskich przejrzystości wody Kamionka Piast jest celem nurków z innych terenów Polski. Miłośnicy przyrody miejsca obserwacji w formie platform widokowych i pomostów. Piesi i rowerzyści sieć oświetlonych ścieżek o podłożu naturalnym. Rodzice z dziećmi plac zabaw. Młodzież i sportowcy boisko do piłki nożnej oraz siłownię plenerową, a właściciele psów wybieg dla swoich pupili.

Być może w przyszłości miasto zagospodaruje i udostępni mieszkańcom kolejną zieloną przestrzeń. – Trafiłem na teren kamionki Odra I. Dawnego wyrobiska kopalnianego Cementowni Odra. To około 20 ha terenów zielonych (wraz z lustrem wody) w samym centrum miasta! Niespełna półtora kilometra od ratusza. Może kiedyś uda się tu zrobić rewitalizacji podobną do tej na Kamionce Piast – poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły