Zima nie wybacza błędów na drodze

Wraz ze zmianą pogody konieczna jest zmiana drogowych przyzwyczajeń. Dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych i większa ostrożność w rejonie przejść dla pieszych to tylko część czynników, które sprawią, że zimą podróż może być bezpieczniejsza.

Zimą oblodzenia czy zalegający śnieg występują bardzo często. To sprawia, że dojazd do celu się wydłuża. Dlatego, żeby uniknąć pośpiechu na drodze i nerwowego nadganiania straconego czasu policja apeluje, by w planowaniu podróży uwzględnić zmiany w pogodzie i zaplanować więcej czasu na dojazd. Mundurowi przypominają też o zasadach bezpieczeństwa.

Nie zapominajmy, że nie tylko my korzystamy z jezdni. W czasie gorszej widoczności, przed wyjściem z pojazdu warto założyć kamizelkę odblaskową, a jeżeli jej nie mamy, warto się w taką zaopatrzyć. Nigdy też nie podróżujmy zbyt blisko poprzedzającego nas samochodu – zachowajmy dystans. Przyda się on w sytuacji nagłego hamowania czy też wtedy, gdy jest potrzeba rozpędzenia pojazdu przed zaśnieżonym wzniesieniem. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Uważajmy więc przy włączaniu się do ruchu czy zmianie pasa – łatwo w tych sytuacjach o wymuszenie pierwszeństwa – podkreśla Przemysław Kędzior z opolskiej policji.

Warto zachować czujność i mieć świadomość, że śliska nawierzchnia może sprawić, że stracimy kontrolę nad samochodem. Wraz ze spadkiem temperatur i opadami śniegu w Opolu i regionie doszło do kilku zdarzeń drogowych – w stolicy województwa na ul. Rejtana samochód uderzył w latarnię, a na skrzyżowaniu ulic Sosnkowskiego i Mikołajczyka zderzyły się trzy samochody. W Zimnicach Wielkich auto wpadło do rowu.

Trzeba też pamiętać, że o ile zimowe opony w mieście są wystarczające, to wyjeżdżając w góry łańcuchy na koła mogą okazać się niezbędne. Zwracajmy uwagę również na oznakowanie górskich tras – często na odcinkach dróg takie łańcuchy są wymagane.

Jeżeli nasz pojazd już utknął, a my nie możemy poradzić sobie z pokonaniem przeszkody, wezwijmy pomoc. Najlepiej to zrobić za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Nie wychodźmy z pojazdu i nie zatrzymujmy na własną rękę pojazdów. Gwałtowne naciśnięcie na hamulec wystraszonego naszą reakcją innego kierowcy, może spowodować wpadnięcie w poślizg, a co za tym idzie doprowadzić do wypadku drogowego – dodaje Przemysław Kędzior.

Mundurowi przypominają też o sprawdzeniu pojazdu przed drogą. W taką pogodę bardzo ważny jest stan ogumienia, wycieraczek, a także zapas płynu do spryskiwaczy oraz sprawne oświetlenie.

 

Najnowsze artykuły