Znamy kandydatów na Lidera Społecznego roku w konkursie im. Jana Całki

19 kandydatur do tytułu „Lidera Społecznego roku” oraz 13 projektów w kategorii „Pożytek Roku” zostało zgłoszonych przez opolskie instytucje, organizacje pozarządowe oraz mieszkańców za szczególne inicjatywy i społeczne projekty realizowane w 2024 roku w IX edycji konkursu im. Jana Całki.

Konkurs oddający hołd wybitemu działaczowi Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego i orędownikowi tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, ma na celu specjalne wyróżnienie społeczników i organizacji pozarządowych zasłużonych w działalności społecznej na rzecz Miasta Opola i jego mieszkańców.

Celem Nagrody im. Jana Całki jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej oraz pobudzanie aktywności obywatelskiej. W konkursie nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: „Lider Społeczny Roku” i „Pożytek Roku”. Pierwsza poświęcona jest osobom fizycznym za szczególne osiągnięcia w zakresie rozwoju dialogu i współpracy w Opolu. Druga natomiast przyznawana jest organizacjom pozarządowym, które zrealizowały zadanie publiczne o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców naszego miasta.

Do 17 lutego 2025 roku kandydatury można było składać do Centrum Dialogu Obywatelskiego, a uprawnionymi do ich złożenia były instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, a także 10 mieszkańców Miasta Opola. Wybór Laureatów Nagrody odbywa się w drodze konkursu kandydatur a decyzję o wyborze Laureatów Nagrody podejmuje Kapituła. Uwagi mieszkańców oraz organizacji pozarządowych do zgłoszonych kandydatur wnosi się nie później niż w terminie 7 dni od daty ogłoszenia informacji o zgłoszonych kandydaturach.

W tej edycji w każdej z kategorii zostanie przyznanych 5 wyróżnień,  a najwyżej oceniona kandydatura w każdej z kategorii otrzyma dodatkowo nagrodę finansową w wysokości 6 000 zł oraz statuetkę. Ogłoszenie laureatów wraz z uroczystym wręczeniem nagród planowane jest pod koniec marca tego roku podczas uroczystej  Gali Inicjatyw Społecznych.

Osoby nominowane w kategorii  „Lider Społeczny” za rok 2024: Marcin Banaszkiewicz, Bartosz Berezowski, Iwona Błaszczyk, Aniela Czarnecka, Krzysztof Danków, Pavlo Denysov, Joanna Dzido, Bronisław Fryt, Dorota Gizińska, Waldemar Grzyl, Antonina Kalinichenko, Jan Korzeniowski, Marek Latawiec, Eugeniusz Nolepa, Krzyszof Pawlak, Czesław Smyk, Magdalena Stańczyk, Małgorzata Warsitz, Weronika Zowada

Zadania nominowane w kategorii „Pożytek Roku” za rok 2024:

  • Sportowa aktywizacja w CAS – Fundacja Rozwoju Społecznego „Spinacz”
  • O poMOCY dla zdrowia psychicznego – kampania – Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ oraz Oddział Opolski Polskiego Czerwonego Krzyż
  • Leksykon opolanek – Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opol
  • Salon Opolskiej Nauki – Towarzystwo Przyjaciół Opola
  • Różnorodność i równość – w życiu i w pracy – Fundacja „Laboratorium Zmiany”
  • Razem Zrobimy Więcej – II edycja – Fundacja Wspierania Integracji „Gringo”
  • Program psychoterapeutyczny – Stowarzyszenie „Quisisana
  • Prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego „Oaza” – Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont w Opolu
  • Promocja zdrowia przez regularną profilaktykę oraz aktywność fizyczną – Stowarzyszenie „Masz Jaja Idź Na Badania”
  • Mini festiwal mniejszości narodowych i etnicznych – Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Romów
  • Opolski Festiwal Spektakli Profilaktycznych „Maski zostawiamy na scenie” – Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Horyzont” w Opolu
  • Szkoły przyjazne uczniom (uczniowie oceniają szkoły)- Fundacja „Inwestujemy w Przyszłość”
  • Badamy nie tylko mamy – Klub Amazonka w Opolu

W ubiegłym roku do konkursu w kategorii Lider Społeczny Roku 2023 zgłoszonych zostało 24 społeczników, natomiast  w kategorii Pożytek Roku zgłoszone zostały 23 projekty.

***

Jan Całka miał serce społecznika, nieustająco wspierał organizacje pozarządowe i osobiście włączał się w różne projekty oraz akcje społeczne.

Urodził się 11 lipca 1941 roku w Mościskach na kresach II RP, na terenie obecnej Ukrainy. Do Polski wraz z rodziną został repatriowany dopiero w 1957 roku. Mimo ciężkich czasów, w jakich przyszło mu żyć, nie ustawał w dążeniu do wolności. Aktywnie uczestniczył w konspiracji solidarnościowej, współtworzył pismo „Solidarność Opolska”, działał w tajnych stowarzyszeniach. Za swoją działalność został relegowany z uczelni wyższej, a w końcu skazany na karę pozbawienia wolności. Mając w żyłach miłość do kresów wschodnich, był orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania. Do końca życia wspierał mieszkających tam Polaków.

Jan Całka niewątpliwie przyczynił się do budowy społeczeństwa obywatelskiego w Opolu, swoja prospołeczną postawą tworząc jeden z jego filarów.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły