Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Opola

W IX edycji Budżetu Obywatelskiego Opola zostało zgłoszonych 99 projektów. Pula środków w tegorocznej edycji wynosiła 6,7 mln i była rekordowa w dziewięcioletniej historii.

Od kilku lat mieszkańcy mają okację głosować zarówno na projekty ogólnomiejskie jak i dzielnicowe. W pierwszej kategorii do rozdysponowania było 1,3 mln złotych, w drugiej 5,4 mln złotych. Jak zwykle najpopularniejszą kategorią były drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Stanowiła ona 28% zgłoszonych projektów. Po ocenie formalnej i merytorycznej, do głosowania skierowano 75 projektów – 24 ogólnomiejskie i 51 dzielnicowych.

Żeby projekt mógł zwyciężyć konieczne było uzyskania progu poparcia na poziomie, co najmniej 150 osób głosujących. Zwyciężyły te projekty, które osiągnęły wymagany próg poparcia oraz uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków dla każdej z kategorii. Jedyną dzielnicą, w której nie udało się wyłonić zwycięskiego projektu było Stare Miasto.

Projekt ogólnomiejski

„Nowe Drogi / Ścieżki rowerowe w Opolu”

Będzie to budowa kluczowych brakujących odcinków dróg rowerowych w zakresie, na jaki pozwala budżet zadania: 1. ul. Wodociągowa – remont nawierzchni, oznakowanie oraz wykonanie przejazdu naziemnego przez ul. Sosnkowskiego do drogi rowerowej przy ul. Grota Roweckiego. 2. Wyrównanie niwelety drogi rowerowej (usunięcie uskoków, krawężników) na ul. Chabrów i Luboszyckiej na przejazdach przez drogi prostopadłe. 3. Szlifowanie bruku, wyrównanie nawierzchni w 1,5m pasach ul. Osmańczyka i innych brukowanych w starym mieście w celu zachęcenie do korzystania z nich rowerzystów. Aktualnie silne wstrząsy zniechęcają do korzystania z tych dróg. 4. Wykonanie brakującego fragmentu drogi rowerowej przy ul. Częstochowskiej. 5. ul. Ligonia – Wykonanie drogi rowerowej wzdłuż ul. Ligonia na pasie wydeptanej i wyjeżdżonej ziemi. 6. ul. Chabrów – Oleska – wykonanie łączników do skrzyżowania z ul. Chabrów w części północnej i południowej ul. Chabrów.

Projekty dzielnicowe:

Dzielnica I

,,Magiczny Plac zabaw w Czarnowąsach -MAMY”

Będzie to plac zabaw wyposażony w: 1 Statek Flipper 2 Zestaw Integracyjny 2 3 Huśtawka Integracyjna 4 Huśtawka Potrójna z Gniazdem 5 Sprężynowiec Rakieta 6 Sprężynowiec Wiking 7 Tablica Perkusja 8 Tablica Pianino 9 Tablica Alfabet Braila 10 Ścianka wspinaczkowa Potrójna 11 Wyspa Mini Pogodynka 12 Piaskownica Galaxy z wyciągarką do piasku 13 Trampolina ziemna Jumplay Lungo 3 14 Trampolina ziemna Jumplay Hexagon 1 15 Drzewo Dino 7 szt 16 Huśtawka hamakowa 17 Centrum dowodzenia 18 Przewijaki dla dzieci 19 Stolik do gry w szachy i chińczyka 20 Ławka z oparciem Tęcza HDPE 7 szt. 21 Ławko-stół mini 4 szt 22 Narożnik ze stolikiem 4 szt 23 Kosz na śmieci HPL II 5 szt 24 Stojak na rowery Czteromiejscowy 3 szt 25 Leżak betonowy 2 szt 26 Altana rekreacyjna 4m raz z stolikiem i ławkami 27 Grill betonowy Public 28 Mini Bramka 2 szt 29 Tablica Regulaminowa Eco

Dzielnica II

„Utwardzenie drogi dojazdowej do rodzinnego ogrodu działkowego “budowlani” w Opolu”

Wykonanie korytowania drogi , wyłożenie i utwardzenie podkładu z tłucznia , wykonanie nawierzchni asfaltowej drogi

Dzielnica III

„Bezpiecznie i estetycznie – modernizacja frontowej części ogrodzenia psp11”

Projekt zakłada wymianę obecnego frontowego ogrodzenia szkoły na nowe oraz wykonanie prac brukarskich. Obecne ogrodzenia nie nadaje się już do remontu i stwarza zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Część ogrodzenia, przeznaczona do modernizacji ma około 110mb długości i znajduje się od ul. Konwalii i od ul. Chabrów.

Dzielnica IV

„REMONT ALEJEK SPACEROWYCH NA TERENIE PARKU OSIEDLOWEGO”

Przeprowadzenie kompleksowego remontu wybranych fragmentów alejek spacerowych w parku na osiedlu im. Armii Krajowej.

Dzielnica V

„Stworzenie strefy rekreacyjno-edukacyjnej na terenach zielonych PSP nr 15 w Opolu”

Projekt przewiduje zagospodarowanie terenów zielonych przy szkole do aktywnego wypoczynku uczniów oraz społeczności lokalnej, które pozwala na wszechstronny rozwój: poznawczy, społeczny, ruchowy i kulturalny.

„Promocja i ochrona zdrowia”

Indywidualne wizyty w zakresie doradztwa dietetycznego dla 600 osób

Dzielnica VI

“Jezioro Malina” Ścieżka pieszo-rowerowa wokół jeziora Łącząca Jezioro z Grudzickim Grądem”

Połączenie ścieżką rowerową Maliny z Grudzicami – ul. Miodowa – ul. Podlesie. Budowa kolejnego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Malina i łączącego ten teren z użytkiem ekologicznym “Grudzickim Grądem”.

Dzielnica VII

„Remont chodników wzdłuż ulic Solskiego i Londzina”

Zadanie dot. wymiany bardzo starych płytek chodnikowych na kostkę brukową dot. odcinku: ul. Solskiego od skrzyżowania z ul. Jagiellonów do skrzyżowania z ul. Londzina, oraz ul. Londzina od skrzyżowania z ul. Jagiellonów do skrzyżowania z ul. Kowalczyków.

Dzielnica VIII

„Remont i rewitalizacja boiska rekreacyjnego wraz z terenami przyległymi Katowicka/ Dmowskiego/1-go Maja”

Przebudowa podwórka oraz boiska znajdującego się tuż za hotelem Weneda, od strony ul. 1 Maja. Przebudowa boiska

Dzielnica X

„Montaż aktywnych przejść dla pieszych-bezpieczny pieszy”

Celem zadania jest montaż 5 aktywnych przejść dla pieszych typu SmartPass na terenie Dzielnicy X. Ilość będzie uzgodniona z Komisją Bezpieczeństwa Ruchu i będzie zależna od kosztu jednostkowego.

Dzielnica XI

„Przyjazny ogródek- to super zabawa i dla nad podstawa”

Renowacja i doposażenie w sprzęt rekreacyjny i edukacyjny placu zabaw Przedszkola Publicznego nr 43, który będzie służył bezpiecznej i sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaków oraz dzieci mieszkających na pobliskim osiedlu, korzystających z placu zabaw popołudniami i w weekendy.

Dzielnica XII

„Poprawa jakości życia dzielnicy XII – Bierkowice, Pólwieś, Sławice, Wrzoski”

Adaptacja pomieszczeń na potrzeby uruchomienia świetlicy środowiskowej przeznaczonej dla dzieci, młodzieży i seniorów Dzielnicy XII, Wrocławska 242, Opole oraz budowa oświetlenia drogowego wzdłuż ulicy Opolskiej do ul. Rajskiej.

Dzielnica XIII

„Budowa placu zabaw przy PSP 30 w Opolu”

Budowa placu zabaw przy Publiczne Szkole Podstawowej nr 30 w Opolu.

„Zaprojektuj z nami muzyczną przyszłość”

Organizacja warsztatów muzycznych i koncertów dla mieszkańców dzielnic rejonu XIII. Podstawowym założeniem zadania jest kontynuacja działań związanych z rozwojem młodzieżowej koncertowej orkiestry dętej oraz działającej od roku Junior Opole Orkiestry. Projekt będzie wspierał indywidualne talenty jego członków poprzez doskonalenie umiejętności gry na dętych instrumentach muzycznych, a poprzez systematyczne próby, występy zespołowe, warsztaty pod okiem doświadczonych dyrygentów będzie uświetniał imprezy kulturalno – muzyczne organizowane na terenie dzielnicy XIII jak również miasta Opola

W głosowaniu wzięło udział 10 764 osób.

Po wyłonieniu w drodze głosowania zwycięskich projektów pozostały niewykorzystane środki, które tworzą pulę środków rezerwowych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami podziału środków Budżetu Obywatelskiego Opola, o przeznaczeniu puli środków rezerwowych decyduje Prezydent, po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej, a także uwzględniając wyniki przeprowadzonego głosowania nad projektami oraz możliwości finansowe budżetu Miasta.

Najnowsze artykuły