Znów jest kolorowo na ulicach i placach Opola

Po zimowej przerwie wróciły mobilne łąki kwietne. I znów będą cieszyć oczy opolan, a gdy zrobi się cieplej skorzystają z nich także zapylacze.

Mobilne łąki kwietne po raz pierwszy pojawiły się w Opolu w 2020 roku. Od tego czasu wystawiane są zawsze na placu Kopernika oraz placu Jana Pawła II. W sumie to 106 skrzyń i 12 siedzisk. W skrzyniach można podziwiać około 60 gatunków i odmian roślin, gatunki typowo łąkowe, takie jak krwawniki, złocienie, pysznogłówki, przegorzan, mikołajki, jeżówki, czyściec, chaber driakiewnik, wiesiołek krzewiasty, liczne trawy ozdobne: trzęślice, turzyce, seslerie, proso, butelua, a także rośliny przyprawowe: oregano, tymianek, mięta, melisa, hyzop i wiele innych.

W tym roku dodatkowo posadzono 1000 sztuk narcyzów. Gleba, która jest wykorzystywana w łąkach kwietnych to „Organika”, produkowana w Centrum Zagospodarowania Odpadów Zakładu Komunalnego w Opolu. Powstaje ona z kompostowania biomasy z odpadów biodegradowalnych.

Na razie w Opolu są dwie mobilne łąki kwietne. W planach jest ustawienie kolejnej. Na razie jednak nie wiadomo w jakiej lokalizacji.

Najnowsze artykuły