Zobacz w stylu retro Opole na starych zdjęciach

Koło Archiwum Państwowego na przeciwko kościoła Ojców Franciszkanów stanął fotoplastikon. Znajdować się tam będzie do 5 sierpnia, a zobaczyć można około 50 zdjęć naszego miasta sprzed lat.

Co to jest fotoplastikon? To urządzenie szczególnie popularne w dwudziestoleciu międzywojennym, ale też w pierwszych latach po wojnie. To automat do prezentacji pojedynczych fotografii w formie przeźroczy stereoskopowych z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym. Zazwyczaj to wieloboczne urządzenie, w którym są wizjery do oglądania fotografii, a mechanizm oparty na przesuwaniu co kilka sekund podaje nowe fotografie przed wizjer.

Brzmi archaicznie. Wraz z rozwojem techniki fotoplastikon był wypierany przez telewizory, które stawały się coraz bardziej nowoczesne, a obecne nośniki obrazu, to już zupełny “kosmos” w porównaniu z fotoplastikonem. Warto jednak cofnąć się do dawnych czasów i sprawdzić jaką atrakcję mieli nasi dziadkowie czy pradziadkowie.

Taki fotoplastikon pojawił się kilka dni temu w Opolu. Jest bezpłatny, a do obejrzenia jest łącznie około 50 zdjęć na pięciu stanowiskach z wizjerem. Na kolejnych stanowiskach są: Architektura Opola i regionu z lat 1910-44 (ta tematyka jest na dwóch stanowiskach), muzyka w Opolu (a w zasadzie Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki) z lat 1970-75, życie codzienne miasta lata 1960-86 oraz stare fotografie sportowe. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego oraz znanego opolskiego fotoreportera – Jerzego Stemplewskiego.

Warto na moment zatrzymać się koło “żółtego mostku” na Młynówce, w sąsiedztwie pomnika gospodarza Opola w latach 1952-65 – Karola “Papy” Musioła, by poczuć dawny klimat naszego miasta.

Najnowsze artykuły