Zobacz wystawę o naszej rzece

“Odra – rzeka wspomnień i wyzwań”. Wystawę plenerową pod takim tytułem można oglądać do 11 października na trakcie spacerowym wzdłuż Młynówki.

Zdjęcia z opisami umieszczone na kilkunastu planszach znajdują się na płocie w pobliżu miejsca, gdzie biorąc pod uwagę bieg rzeki “zaczyna się” kanał Młynówka oddzielając się od Odry na Wyspie Pasieka (niedaleko ulic Kochanowskiego i 11 Listopada) czyli idąc od centrum miasta niemal na samym końcu Młynówki przy śluzie. Została ona przygotowana została z inicjatywy Rady Dzielnicy Nadodrze i Rady Dzielnicy Zaodrze oraz dzięki wsparciu finansowemu Miasta Opola.

Interesujące i niejednokrotnie intrygujące materiały pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu i prezentują wagę Odry dla Opolszczyzny oraz naszego miasta jako stolicy regionu. Ukazują wiekowe zmagania z jej nurtem mieszkańców tych ziem. Pozwalają lepiej zrozumieć rolę, jaką odegrała w rozwoju położonych wzdłuż niej terenów.

Archiwalia uzupełniono fotografiami z Technische Universität Berlin Architekturmuseum oraz zdjęciami znanego opolskiego fotoreportera Jerzego Stemplewskiego. Teksty zaczerpnięto z publikacji wydanej w minionym roku przez Archiwum Państwowe w Opolu pt. „Odra – rzeka wspomnień i wyzwań”: cz. 1 „Ocalone dla przyszłości. Odrzańska droga wodna: studia i materiały”, cz. 2 „Zatrzymane w nurcie czasu. Odra w obiektywie Jerzego Stemplewskiego”.

Na zdjęciu fragment wystawy

 

Najnowsze artykuły