Żółto-zielone słoneczniki rozbłysną w wielu miejscach Opola

Dziś (13.03) w godzinach od 18:00 do 23:00 Stadion Opolski zostanie oświetlony słonecznikami w kolorach żółto-zielonych. Takie kolory rozbłysną także w innych miejscach. Będzie to oficjalne uruchomienie globalnego programu „Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności”. Opole przyłączyło się do udziału w tym wydarzeniu.

Program „Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności” to inicjatywa o międzynarodowym zasięgu, która wspiera osoby żyjące z ukrytymi niepełnosprawnościami. Pomaga także przedsiębiorstwom, organizacjom i administracji publicznej w tworzeniu przyjaznego środowiska dla tych osób. Celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat ukrytych niepełnosprawności, promowanie empatii oraz budowanie bardziej inkluzywnego społeczeństwa.

Ponadto w kolorach żółto – zielonych zobaczymy: Amfiteatr Tysiąclecia, ekran przed Opolskim Teatrem Lalki i Aktora oraz trąby na ul. Krakowskiej.

Takie gesty symbolicznie podkreślą wsparcie dla osób z ukrytymi niepełnosprawnościami oraz zaangażowanie społeczne Opola. Dlaczego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie?

– Warto podkreślić, że na co dzień spotykamy się z różnymi niepełnosprawnościami, które są niewidoczne. Dla niektórych osób może to utrudniać zrozumienie i uwierzenie, że ktoś z „niewidocznym” schorzeniem naprawdę potrzebuje wsparcia. Niektórzy ludzie kwestionują niepełnosprawność innych, ponieważ nie wyglądają na osoby z niepełnosprawnością – zwraca uwagę naczelnik Biura ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Opola, Mateusz Szpryngiel.

Nie ma listy z konkretnymi niepełnosprawnościami ukrytymi, mogą być one chwilowe, od urodzenia lub nabyte w ciągu życia.

– Zaliczyć możemy do nich Zespół Aspergera, ADHD, choroby serca, dysfunkcje wzroku, słuchu, osoby chore na astmę, itd. Wyliczać można w nieskończoność. Sama jestem mamą córki, która posiada bardzo złożoną wadę serca i orzeczenie o niepełnosprawności, choć na pierwszy rzut oka wygląda na zdrową dziewczynkę. Stąd idea programu jest mi szczególnie bliska – mówi pracowniczka Urzędu Miasta w Opolu, Emilia Księżopolska-Biel.

Akcja  „Słoneczniki Ukryte Niepełnosprawności” jest niezwykle istotna również dla licznej grupy osób z dysfunkcją wzroku.

– Wielu słabowidzących nie porusza się z białą laską, czy psem przewodnikiem i nic nie wskazuje na jakiekolwiek problemy tej osoby. Wielu nie nosi nawet zwykłych okularów, bo przy ich schorzeniach one nic nie pomogą. Wówczas prośba o przeczytanie tekstu, podanie numeru autobusu, czy wsparcie przy przejściu przez ulicę w niebezpiecznym miejscu wywołuje ogromną konsternację. Dlatego też akcji podobnych Słonecznikom powinno być jak najwięcej, tylko dzięki tego typu inicjatywom poznamy się lepiej i wszystkim będzie
łatwiej – mówi Ilona Nawankiewicz z Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem.

Program Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności powstał, aby zachęcić ludzi do nie przebywania w zamkniętych grupach społecznych, akceptacji i zrozumienia. Osoba nosząca Słonecznik daje wszystkim do zrozumienia, że może potrzebować dodatkowej pomocy lub po prostu więcej czasu.

Oficjalnym przedstawicielem HD Sunflower w Polsce jest Fundacja Autistic Adults on Tour. Do akcji przyłączyły się również Instytucje Kultury: Opolski Teatr Lalki i Aktora, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, fundacje: Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej oraz Zakład Komunalny Opole.

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły