Żona wujka prezydenta Polski Andrzeja Dudy zostanie opolską radną

Krystyna Duda zastąpi byłego działacza Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Szymańskiego. Utracił on mandat po wyroku sądu, który skazał go za to, że przez kilkanaście lat jeździł bez prawa jazdy.

Mąż przyszłej radnej, Antoni Duda, znany jest w opolskim światku politycznym, był m.in. posłem na sejm RP. Obecnie będąc na emeryturze jest członkiem Rady Nadzorczej spółki Skarbu Państwa PKP Cargo.

Przypadek Arkadiusza Szymańskiego jest bulwersujący i odbił się szerokim echem w całej Polsce. Choć stracił prawo jazdy, to przysługiwało mu urzędowe miejsce parkingowe. Żeby było jeszcze pikantniej, to zamiast kary doczekał się nagrody, zostając w pewnym momencie członkiem wojewódzkiej komisji egzaminującej instruktorów… nauki jazdy!

W styczniu 2019 roku były już radny (wtedy doradca wojewody Adriana Czubaka) źle zaparkował samochód. Zdarzenie miało miejsce w Nysie, przy przejściu dla pieszych, w pobliżu… komisariatu policji. I tylko dzięki przypadkowej kontroli mundurowych wyszło na jaw, że radny PiS od lutego 2007 roku ma odebrane prawo jazdy! Postępowanie wykazało, że licząc od 1997 roku ponad 30-krotnie przekraczał przepisy, a od momentu odebrania mu prawa jazdy siedmiokrotnie przyłapano go na jeździe bez dokumentów.

Z klubu radnych PiS wykluczono go jednak dopiero pod koniec 2019 roku. Od tego momentu pozostawał niezrzeszonym. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą pełnić funkcji radnego, a taki wyrok uprawomocnił się 13 sierpnia 2021 roku. Arkadiusz Szymański skazany został na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Teraz Komisarz Wyborczy wysyła zapytanie do Krystyny Dudy i to ona zdecyduje, czy zechce objąć mandat. Nieoficjalnie wiadomo, że tak właśnie uczyni.

W wyborach z 2018 roku Krystyna Duda uzyskała 506 głosów w okręgu obejmującym dzielnice Stare Miasto i Śródmieście, co było drugim wynikiem na liście PiS.