Zoo jeszcze bezpieczniejsze dla ptaków. Akcja miłośników przyrody

W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu miłośnicy przyrody zorganizowali w poniedziałek akcję oklejania szyb ekspozycyjnych, by stały się one bardziej widoczne dla dzikich ptaków przelatujących przez ogród.

Opolskie zoo od kilku miesięcy okleja kolejne szyby okrągłymi naklejkami. Wszystko po to, by dzikie ptaki były świadome niebezpieczeństwa i nie wlatywały w szkło. – Oklejony jest już wybieg dla lwów i tygrysów, co niemal całkowicie zredukowało rozbijanie się ptaków na szklanych powierzchniach tych obiektów – tłumaczy Miłosz Bogdanowicz, rzecznik opolskiego zoo.

W poniedziałek w zoo pojawili się wolontariusze z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, którzy wraz ze Śląskim Towarzystwem Ornitologicznym, Fundacją Szklane Pułapki i Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” postanowili wesprzeć opolską Arkę Noego, jak zwykło się mawiać na ogrody zoologiczne. Przynieśli ze sobą 860 pasków naklejek.

– Kiedyś stosowano duże, czarne naklejki z sylwetkami ptaków drapieżnych, ale nie przynosiło to zamierzonego efektu, bo nie odstraszały one nadlatujących ptaków. Rozwiązanie wdrażane w zoo polega z kolei na umieszczeniu wielu drobnych naklejek w małej odległości od siebie, co daje ptakom jasny sygnał, że jest to przestrzeń, którą trzeba ominąć. Skuteczność potwierdzają naukowcy i obserwatorzy przyrody – tłumaczy Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

– Dziękujemy serdecznie wolontariuszom za wizytę. Bardzo doceniamy to, że mimo upalnej pogody zechcieli oni poświęcić kilka godzin na to, by pomóc nam w tym, co dla nas najważniejsze – ochronie zwierząt – podsumowuje rzecznik zoo.