ZUS przypomina o wniosku o 800 plus

Blisko 70 tysięcy wniosków o 800 plus złożyli mieszkańcy województwa opolskiego. ZUS przypomina: od czerwca będą wypłacane pieniądze w ramach nowego okresu świadczeniowego 2025/2026 – kto o nie nie zawnioskował, nie dostanie funduszy z urzędu.

Wnioski o przyznanie i wypłatę pieniędzy z tytułu świadczenia wychowawczego na nowy okres rodzice mogą składać od początku lutego br.

ZUS przypomina, że jeśli rodzic złoży wniosek o świadczenie wychowawcze do 30 kwietnia, to ma gwarancję, że ZUS przyzna świadczenie od początku nowego okresu wypłat czyli od czerwca. W ślad za tym do końca czerwca Zakład przeleje pieniądze na wskazane przez rodzica konto bankowe – podkreśla Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wysokość świadczenia wychowawczego zmieniła się na początku 2024 roku i wynosi 800 zł (wcześniej 500 zł). Przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Od początku lutego w województwie opolskim przyjęliśmy ponad 69 tysięcy wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres, który potrwa od czerwca 2025 roku do końca maja przyszłego roku. Do tej pory najwięcej wniosków jest z Opola i powiatu opolskiego, bo 19,9 tysięcy, a najmniej od rodziców z powiatu głubczyckiego – około 2,8 tysięcy  – informuje rzecznik ZUS.

W całym kraju, od lutego do początku kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował ponad 3 miliony 150 tysięcy wniosków o wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy.

Co się stanie jeśli rodzic nie wyśle wniosku o świadczenie wychowawcze do końca kwietnia? W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłatę świadczenia ZUS zrealizuje maksymalnie do 3 miesięcy. Przykładowo, jeśli wniosek trafi do rejestru ZUS-u w maju, to ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca. Jeśli natomiast rodzic zdecyduje się wysłać wniosek dopiero w czerwcu, to ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca.

Wnioski o 800 plus można składać kilkoma kanałami. Rodzice chętnie korzystają z Platformy Usług Elektroniczych/eZUS oraz bezpłatnej aplikacji mZUS. Alternatywą jest korzystanie z bankowości elektronicznej lub serwisu internetowego eSKOK. ZUS będzie rozpatrywał wyłącznie te dokumenty, które wpłyną w formie elektronicznej.

Decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia wychowawczego nie jest uzależniona od dochodów rodziców/rodzica i wysokości budżetu domowego. Należności z programu Rodzina 800+ są zwolnione z podatku, nie podlegają egzekucji komorniczej i nie są wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia np. o zasiłki z pomocy społecznej.

Przyznanie i wypłata świadczenia może się opóźnić jeśli wniosek o 800+ na to samo dziecko wpłynie od dwojga rodziców. Jeśli rodzice wspólnie wychowują dziecko i prowadzą jedno gospodarstwo domowe, to pieniądze otrzyma osoba, która pierwsza złożyła wniosek. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, więc każdy z rodziców otrzyma po 400 zł.

Świadczenie wychowawcze mogą dostać nie tylko rodzice ale też opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Najnowsze artykuły