Żywa Biblioteka powraca. Obalanie stereotypów podczas spotkania twarzą w twarz

Czytelnik lub czytelniczka, która przyjdzie do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Minorytów 4 w najbliższy poniedziałek w godzinach 15:00 – 19:00 będzie mieć możliwość wyboru nie tylko z tradycyjnego katalogu książek, ale także z katalogu książek, które są osobami. Tego dnia osoby należące do mniejszości lub grup społecznych narażonych na uprzedzenia i dyskryminacje będą czekać na rozmowę.

To okazja dla opolan do dialogu oraz skonfrontowania wyobrażeń z rzeczywistością. Projekt Żywej Biblioteki w Opolu był już organizowany kilkukrotnie. Organizatorzy wydarzenia długo się do niego przygotowywali, dbając o to, aby katalog żywych książek był jak najbardziej różnorodny i bogaty. Już w ten poniedziałek będzie szansa, żeby poznać i porozmawiać między innymi z pastorem, poliamorystką, osobą transpłciową, pastafarianką, gejem, osobą z niepełnosprawnością czy rodzicem dziecka w spektrum autyzmu. Organizatorzy zapowiadają obecność 15 różnorodnych, żywych książek.

Żywa Biblioteka jest darmowa i otwarta dla wszystkich. Grupa wolontariuszy z Tęczowego Opola, które jest jednym z organizatorów, będzie na miejscu, aby pomóc i wytłumaczyć na czym to wydarzenie polega, jeśli ktoś będzie uczestniczył w nim po raz pierwszy.

Nasze wydarzenie służy przede wszystkim przeciwdziałaniu dyskryminacji i osłabianiu stereotypowego spojrzenia na drugiego człowieka. Chodzi o to, aby poprzez spotkanie, rozmowę i
wysłuchanie doświadczeń wynieść coś więcej niż to, co słyszymy o tych osobach każdego dnia — tłumaczy Mikołaj Dzięciołowski, członek Tęczowego Opola, koordynator Żywej Biblioteki. — Drugim naszym celem jest również budowanie w osobach, które zdecydowały się być książkami, poczucia pełnej przynależności w społeczeństwie, w którym na co dzień są wykluczone lub dyskryminowane, bo należą do grup mniejszościowych – dodaje.

Wciąż można dołączyć do projektu i zostać jedną z żywych książek.

Organizatorami Żywej Biblioteki w Opolu są lokalne organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Tęczowe Opole, Fundacja Laboratorium Zmiany, Fundacja Geko. Wydarzenie sponsorowane jest z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy oraz przez Miasto Opole

Najnowsze artykuły