Pięć medali naszych pływaczek na mistrzostwach Polski

Przez trzy dni w naszym mieście odbywały się mistrzostwa kraju w pływaniu do lat 15. Bardzo dobrze spisały się na nich dwie zawodniczki UKS-u MOS Opole: Katarzyna Klimczyk i Dominika Trentkiewicz.

Marcin Sagan

Zawody odbywały się na pływalni “Wodna Nuta”. Zostało do nich zgłoszonych 381 osób (210 chłopców i 171 dziewcząt ze 117 klubów) z rocznika 2004, a rywalizowano w 40 konkurencjach (po 20 dziewcząt i chłopców). Nasze miasto reprezentowała szóstka z UKS-u MOS Opole. Klimczyk i Trentkiewicz od kilku lat należą do najlepszych w swoim roczniku. Zdobywały medale na wcześniejszych mistrzostwach Polski i przynależność do czołówki potwierdziły na zawodach w Opolu. Zdobyły łącznie pięć medali: dwa złote i trzy srebrne. Dało to opolskiemu klubowi 7. miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyła Polonia Warszawa (siedem medali złotych, sześć srebrnych i jeden brązowy) przed Piętnastką Bydgoszcz (po pięć złotych i srebrnych medali oraz dwa brązowe).

Trzy medale wywalczyła specjalizująca się w stylu grzbietowym Trentkiewicz. Na dystansie 50 metrów była druga. Miała czas 28,89 sek., a zwyciężczyni Iga Weckwert (Żabianka Gdańsk) była o 0,59 sek. lepsza. Te dwie zawodniczki zajęły również dwa pierwsze miejsca na 100 metrów. Wygrała Trentkiewicz (czas 1.02,23), a druga była Weckwert (1.02,37). Na 200 metrów grzbietem nasza zawodniczka zajęła drugą pozycję z rezultatem 2.13,96, a triumfowała Marianna Rydyńska (Piętnastka Bydgoszcz; czas 2.12,58). Trentkiewicz startowała także na 100 metrów stylem zmiennym i zajęła w tej konkurencji 6. miejsce.

Dwa razy na podium znalazła się specjalizująca się w stylu klasycznym Klimczyk. Złoty medal zdobyła na 50 metrów. Miała czas 32,45 sek., a druga była Zofia Tymińska (Polonia Warszawa; 32,84 sek.). Na 100 metrów Klimczyk była druga z czasem 1.10,51, a wygrała Karolina Potiopa (Ochota Warszawa) z rezultatem 1.10,13. Na najdłuższym dystansie – 200 metrów zawodniczka UKS-u MOS zajęła 4. lokatę z wynikiem 2.36,54. Przed nią były: Klaudia Malec (Orka Zamość; 2.32,54), Potiopa (2.33,85) oraz Tymińska (2.36,32).

W zawodach każdy wynik był przeliczany na punkty w ramach punktacji światowej federacji pływania FINA. Wśród dziewcząt w tej klasyfikacji Trentkiewicz zajęła 5. miejsce. Za swój wynik na 200 metrów grzbietem zdobyła 705 punktów. Na 9. pozycji została sklasyfikowana Klimczyk, która za rezultat na 100 metrów stylem klasycznym otrzymała 691 punktów.

W mistrzostwach wystartowało jeszcze czworo innych reprezentantów opolskiego klubu: Martyna Skrętkowska, Mikołaj Adamek, Jakub Baranek i Cezary Górowski. Chłopcy startowali w stylu dowolnym, a spośród nich najlepiej spisał się Baranek. Awansował on do finału B na 200 metrów i ostatecznie zajął 19. miejsce. Na 50, 100 i 400 metrów stylem dowolnym zajmował lokaty w trzeciej dziesiątce (odpowiednio: 29., 24. i 28). Na czterech dystansach startował Górowski. Najwyżej, bo na 26. miejscu był na 1500 metrów. W tej konkurencji obsada była mniej liczna i 26. pozycja była ostatnią. Ponadto był: 55. (200 metrów), 59. (400 metrów) i 88. (100 metrów). Adamek zajął 58. miejsce na 200 metrów, na 100 metrów był 81., a na 50 metrów – 93. Z kolei Skrętkowska najwyżej była na 200 metrów stylem grzbietowym (26. miejsce). Ponadto zajmowała: 37. miejsce na 100 metrów grzbietem, 44. na 50 metrów grzbietem oraz 52. na 50 metrów stylem dowolnym.

Na zdjęciu Dominika Trentkiewicz, która trzy razy stawała na podium na mistrzostwach. Fot. Andrzej Klimek.