Lód na akwenach może być niebezpieczny

Mroźne dni i noce spowodowały, że na zbiornikach wodnych utworzyła się warstwa lodu. Opolscy strażacy apelują: nie wchodźmy na lód, bo to bardzo niebezpieczne.

Poruszanie się po zamarzniętych akwenach może skończyć się utratą zdrowia, a nawet życia. Jak wynika ze statystyk, w Polsce nadal zdarzają się załamania lodu pod ludźmi. Strażacy apelują o zachowanie bezpieczeństwa, np. w czasie spacerów z psami. Jednocześnie informują, jak zachować się w momencie zagrożenia.

W przypadku załamania się lodu, należy zachować spokój i głośno wołać o pomoc. W miarę możliwości należy położyć się płasko na wodzie i starać się wydostać na lód. Po wyjściu z wody w stronę brzegu trzeba poruszać się w pozycji leżącej.

Jeśli zauważymy osobę, pod którą załamał się lód od razu zadzwońmy pod numer 112. W takiej sytuacji należy zachować maksymalną ostrożność. Poruszając się w jej kierunki ciężar ciała trzeba rozłożyć na jak największej powierzchni (poruszać się w pozycji leżącej, czołgając się). Osobę, która znalazła się w wodzie można próbować wyciągnąć za pomocą gałęzi, szalika lub innego długiego przedmiotu. Po jej wyciągnięciu stale trzeba monitorować jej stan, oraz zapobiegać dalszej utracie ciepła. Czekając na przyjazd służb ratunkowych można jednocześnie podawać poszkodowanemu słodkie i ciepłe napoje.

 

Najnowsze artykuły