Dwa medale w dorobku młodych lekkoatletów

W Toruniu odbyły się halowe mistrzostwa Polski juniorów w lekkoatletyce. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 18 i do lat 20. Na imprezie wystąpiło 12 osób z AZS-u Politechniki Opole, a dwie z nich stanęły na podium.

Marcin Sagan

Większość z tej grupy, bo 10 osób startowała w młodszej kategorii wiekowej przeznaczonej dla lekkoatletów z rocznika 2003 i 2004. W starszej grupie do 20 lat (roczniki 2001 i 2002) wystąpiła tylko dwójka reprezentantów opolskiego klubu. Z całej grupy połowa niedawno zasiliła AZS Politechnikę. Pełni on bowiem wiodącą rolę w regionie i ściąga do siebie utalentowanych lekkoatletów. Tak się składa, że dwójka, która zdobyła medale do niedawna reprezentowała klub Podium Kup. Chodzi o Katarzynę Kokot, która wywalczyła złoto w skoku wzwyż w kategorii do lat 18 oraz Filipa Raka. On z kolei był drugi w biegu na 600 metrów w kategorii do lat 18.

Niewiele brakowało, aby Kokot nie była klasyfikowana w zawodach. Pierwszą wysokość – 150 cm bowiem opuściła, a na drugiej – 155 cm miała dwie zrzutki. Za trzecim razem opanowała nerwy i potem skakała wyśmienicie. W pierwszych próbach kolejno zaliczała: 159, 162, 165, 168 oraz 170 cm. Nie dała już rady 172 cm, ale i tak stanęła na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajęła Alicja Wysocka (Orzeł Warszawa), która również miała wynik 170 cm, ale więcej zrzutek “po drodze”. Trzecia w stawce 13 zawodniczek była Magdalena Kruża (Sambor Tczew) z wynikiem 168 cm.

Rak miał najlepszy wynik eliminacji. Uzyskał czas 1.22,24. Był więc w gronie faworytów do medali. W finale znakomicie pobiegł Kacper Lewalski. Zawodnik klubu Truso Elbląg rezultatem 1.20,06 pobił rekord Polski do lat 18 ma 600 metrów. Nasz biegacz zajął 2. miejsce i zdobył srebro, a wynik 1.20,76 to jego nowy rekord życiowy. Trzecie miejsce zajął Szymon Cydejko (Pogoń Siedlce) z wynikiem 1.22,77.

W finale biegu na 60 metrów przez płotki 18-latków byli: Maciej Babula i Sambor Głowacki. Obaj pobili swoje rekordy życiowe. Babula zajął 5. lokatę z wynikiem 8,37 sek. (do podium zabrakło mu 0,19 sek.), a Głowacki z rezultatem 8,49 był siódmy. Siódmy w pchnięciu kulą był Jakub Buchwald. Tak jak nasi medaliści, także trafił on niedawno do AZS-u Politechniki z Podium Kup. Osiągnął wynik 15,03 m. Dziewiąta na 60 metrów przez płotki była Alicja Sielska, która do niedawna reprezentowała Chemika Kędzierzyn-Koźle. Wygrała ona finał B, a wynik 8,80 sek. to jej nowy rekord życiowy. Trzynasta na dystansie 600 metrów była Aleksandra Jaszczak. Na 17. pozycji w biegu na 300 metrów zmagania ukończył Janusz Augustyniak. Na tym samym dystansie wśród dziewcząt startowały natomiast Julia Klama i Oliwia Greiner. Zajęły one odległe miejsca. Klama była 24., a Greiner 36.

W rywalizacji 18-latków nasz klub był reprezentowany w nowej konkurencji – 4×400 metrów sztafeta mieszana. W jej skład wchodzą dwie kobiety i dwaj mężczyźni. Ekipa AZS-u Politechniki w zestawieniu: Greiner, Augustyniak, Jaszczyk i Rak zajęła 5. miesjce z czasem 3.48,84, a do medalu zabrakło jej 1,18 sek.

Wśród 20-latków w Toruniu wystąpili: Ewelina Pancylejko w pięcioboju oraz Aleks Stokłosa w biegu na 800 metrów. Pancylejko zajęła 5. miejsce z wynikiem 3024 punktów. Na medal nie miała specjalnie szans. By zdobyć brąz musiałaby mieć wynik o prawie 500 punktów lepszy. Może być jednak z siebie w miarę zadowolona. Pobiła bowiem rekordy życiowe w dwóch konkurencjach: 2.25,94 w biegu na 800 metrów (była w tej konkurencji najlepsza) oraz 4,91 m w skoku w dal. Ponadto wynikiem 9,89 sek. wyrównała swoją “życiówkę” w biegu na 60 metrów. Ponadto kulą pchnęła 8,03 m, a wzwyż skoczyła 149 cm.

Stokłosa w biegu na 800 metrów zajął natomiast 16. pozycję.

Na zdjęciu w środku Katarzyna Kokot – najlepsza zawodniczka w skoku wzwyż w kategorii do lat 18 podczas halowych mistrzostw Polski juniorów. Fot. archiwum klubowe.