Warto wybrać się na wycieczkę rowerem wokół Opola

Wakacje to doskonały czas, aby wybrać się na dłuższe wycieczki rowerowe, tym bardziej, że na Opolszczyźnie nie brakuje tras, które zapewniają relaks na świeżym powietrzu. Wspólnie z pasjonatem i blogerem, Przemysławem Supernakiem polecamy dwie z nich – wokół Jeziora Dużego w Turawie oraz do Krainy dinozaurów w Krasiejowie*.

Wokół Jeziora Turawskiego – 23,4 km

Malownicza trasa w otoczeniu przyrody. Przejedziemy tu w pobliżu niezwykłych rozlewisk w południowo-wschodniej części jeziora, gdzie pośród zarośli i zalanych wodą drzew spotkać można liczne gatunki ptaków wędrownych i lęgowych. Bywają tu kormorany, żurawie i gęsi, których stada liczą nawet kilkaset sztuk. Odwiedzimy również malownicze Lasy Stobrawsko-Turawskie otaczające jezioro, promenadę spacerową nad piaszczystą plażą, a amatorzy jazdy terenowej będą mogli zapuścić się do ujścia Libawy.

Trasę rozpoczynamy przy południowo-zachodnim brzegu jeziora Dużego. Z Opola dotrzemy tutaj popularnym szlakiem rowerowym przez Niwki. Przejeżdżając przez las mijamy Jezioro Średnie z plażami, kąpieliskiem, dużym placem zabaw i parkiem linowym oraz docieramy do kameralnego, rzadziej odwiedzanego Jeziora Małego. Dalej poruszamy się zielonym szlakiem rowerowym w stronę Szczedrzyka i wjeżdżamy na wał jeziora. Dwa kilometry później dotrzemy do wyjątkowo malowniczych i ciekawych przyrodniczo rozlewisk, porośniętych wodną roślinnością i drzewami z siedliskami ptaków. Następnie udajemy się w stronę Jedlic. W centrum wioski mijamy hutę szkła i przejeżdżamy za nią przez Most na Małej Panwi, kierując się czerwonym szlakiem rowerowym do końca trasy. Osiemset metrów za wioską szlak wjeżdża do lasu, prowadząc do Dylak. Na ul. Szymona skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez wioskę, docierając do mostku na rzece Libawie. Potem jedziemy ok. 2,5 km przez las i docieramy do pierwszych ośrodków wczasowych nad północnym brzegiem Jeziora Turawskiego. Za kolejnym odcinkiem leśnym docieramy do promenady spacerowej, która w sezonie bywa oblegana szczególnie w trakcie weekendów. Kolejno trasa prowadzi wałem wokół jeziora. Po chwili mijamy malowniczy półwysep z przystanią żeglarską. Za nią wał jeziora zakręca w lewo i dochodzi do zapory na Małej Panwi. Jadąc dalej, mijamy położony nad jeziorem Kotórz Wielki i wracamy na południowo-zachodni kraniec jeziora, skąd wracamy do Opola – tą samą trasą, którą przyjechaliśmy.

Do Krainy dinozaurów – 61 km

To trasa rowerowa, która spodoba się zwłaszcza miłośnikom lasów, natury i paleontologii. Po drodze znajduje się kilka miejsc o ciekawych walorach przyrodniczych, takich jak: Rezerwat Srebrne Źródła, Lasy Turawsko-Stobrawskie, łąki wokół Chrząstowic czy Ptasi Stawek. Niewątpliwie największą atrakcją na trasie jest JuraPark w Krasiejowie.

Trasa wiedzie początkowo z Placu Jana Pawła II w Opolu ulicą Ozimską w stronę obwodnicy przy centrum handlowym Turawa Park. Później jedziemy tyłami ogródków działkowych do Zbicka i dalej do Lasów Stobrawsko-Turawskich, do których wjeżdżamy przy leśnym mostku na rzece Chrząstawie. Jedziemy czerwonym szlakiem pieszym w kierunku Niwek i Jeziora Turawskiego. Półtora kilometra dalej skręcamy w prawo na żółty szlak rowerowy, który zaprowadzi nas do Chrząstowic, gdzie warto zobaczyć piękny neogotycki kościół. W dalszej kolejności jedziemy ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż DK 46 do Dębskiej Kuźni. Za Zajazdem Pod Niedźwiedziem skręcamy w lewo na drogę przeciwpożarową w kierunku lasu. Za lasem dojeżdżamy do Pustkowa i przez Schodnię kierujemy się do Ozimka. Działa tu istniejąca od 1754 r. Huta Mała Panew, która jest najstarszą wciąż działającą hutą w Polsce. Warto tu również zobaczyć najstarszy żelazny most wiszący, który oddano do użytku w 1827 roku, a w 2010 roku gruntownie odnowiono. Przez Ozimek jedziemy ulicą Opolską, a później Kolejową udając się w stronę budynków huty. Naprzeciw niej znajduje się kameralny park – Wyspa Rehdanza. W jego sercu znajduje się niewielki amfiteatr. Kontynuując naszą wycieczkę, skręcamy za parkiem w ulicę Brzeziny w stronę Krasiejowa, gdzie warto odwiedzić miejscowy JuraPark – największy tego typu park tematyczny w Europie połączony z Muzeum Paleontologicznym. Po chwili jedziemy czarnym szlakiem rowerowym do Krzyżowej Doliny. To dawna kolonia ozimska, która swą nazwę wzięła od nazwiska ministra w rządzie pruskim – hrabiego von Creutz. Z Krzyżowej Doliny, jedziemy żółtym szlakiem do drogi łączącej Daniec z Ozimkiem i udajemy się przez las do Rezerwatu Przyrody Srebrne Źródła. Według lokalnych legend to miejsce pełne duchów, w którym często nawet przy bezwietrznej pogodzie szumią głośno drzewa, a czasem nawet odłamują się konary. Do Opola wracamy przez południowe krańce Dębskiej Kuźni w stronę Chrząstowic, mijając Wzgórze Kamionka, ze ścieżką dydaktyczną prezentującą liczne gatunki drzew i krzewów. W dalszym ciągu kierujemy się w stronę Lędzin, aby jadąc ulicą Częstochowską wrócić do Opola.

*Tekst ukazał się w sierpniowym wydaniu magazynu “Opole i Kropka”.

Więcej polecanych tras rowerowych znajdziecie w ebooku „Rowerem wokół Opola” autorstwa Przemysława Supernaka. Do kupienia za pośrednictwem profilu SuperGlob w mediach społecznościowych.

Najnowsze artykuły