53 emerytury dla stulatków. Pobierają je w większości panie

53 osoby pobierają w naszym województwie świadczenia honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla osób, które skończyły 100 lat. Najstarsza z nich urodziła się w 1917 roku.

Od marca każdy, kto ukończył 100 lat może otrzymać ponad 5,5 tysiąca brutto specjalnej emerytury. Jak informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim, trzy najstarsze osoby na Opolszczyźnie to panie.

Najwcześniej urodziła się mieszkanka powiatu kluczborskiego, bo w 1917 roku. Inne dwie panie urodziły się w 1919 roku. Jedna z nich mieszka w Opolu, druga na terenie powiatu strzeleckiego. Obecnie opolski ZUS wypłaca specjalną emeryturę 53 osobom. W tym gronie większość to kobiety. Pań jest 42, a mężczyzn 11 – zaznacza Szczurek.

W Opolu świadczenie honorowe otrzymuje 13 stulatków.

Świadczenie honorowe jest przez ZUS wypłacane z urzędu, w terminie ustalonym dla wcześniej przyznanego świadczenia czyli np. emerytury bądź renty – przypomina Szczurek. – Bez wniosków i formularzy. Inaczej jest, gdy senior do chwili ukończenia stu lat życia nie miał ustalonego przez ZUS prawa świadczenia – wtedy trzeba o to wnioskować bo klient nie znajdował się w bazie danych ZUS. Dokumentem, który potwierdza datę urodzenia może być ważny dowód osobisty wydany po 31 grudnia 2000 r., ważny paszport bądź odpis skrócony aktu urodzenia. Wniosek może oczywiście złożyć upoważniona do tego osoba, najczęściej członek najbliższej rodziny.

Jak wynika z danych ZUS-u, w Polsce wzrasta liczba stulatków. Ocenia się, że w 2040 roku będzie ich ponad 20 tysięcy, w 2060 prawie 67 tysięcy, a w 2080 nawet 124 tysiące.

Najnowsze artykuły