Co z pomocą dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy, którzy nie zdecydowali się na wzięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, bowiem stopy procentowe rosną od kilku miesięcy.

Ostatnio byliśmy świadkami ósmej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Banki podnoszą więc rat kredytów, choć wolniej zwiększają oprocentowanie depozytów – a to na tym ich klienci mogliby zarobić. 

Premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefami KNF-u i UOKiK-u, a także z ministrem finansów i ministrem rozwoju – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, dodając również, że projekt ustawy ws. wsparcia kredytobiorców ma zostać przekazany opinii publicznej do konsultacji jeszcze w tym tygodniu.

Wsparcie kredytobiorców jest podzielone na cztery filary. Pierwszym z nich są „wakacje kredytowe”, czyli możliwość spłacenia kredytu nieco później – bez dodatkowych odsetek. Drugim filarem jest z kolei pomoc dla „kredytobiorców z przejściowymi problemami”. W tym przypadku chodzi o rodziny, które nie mogła spłacać rat kredytów. Dla nich przewidziane są dopłaty do 2 tysięcy złotych miesięcznie na okres maksymalnie trzech lat.

Niemalże likwidacji ma ulec WIBOR – referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Rząd planuje bowiem wprowadzenie nowego wskaźnika, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku. Czwarty filar będą z kolei tworzyły banki – jako Fundusz Pomocowy. 

Najnowsze artykuły