ECO z certyfikatem na produkcję zielonego ciepła z biomasy

Opolska ECO SA jako producent ciepła uzyskała certyfikat, który wykazał, że spełnione zostały wszelkie wymagania i kryteria unijne dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Tym samym wyprodukowaną w ECO energię z biopaliw można uznać za odnawialną.

– W ramach realizowanego przez ECO procesu dekarbonizacji naszych systemów ciepłowniczych, który polega na systematycznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery, staramy się stosować różne możliwe rozwiązania – mówi Mirosław Romanowicz, członek zarządu ds. operacyjnych ECO SA. – Jednym ze sposobów jest wykorzystanie biomasy do produkcji ciepła. Od dłuższego czasu testujemy współspalanie biomasy różnego pochodzenia w naszych systemach ciepłowniczych w Kluczborku i Kętach.

Testowe współspalanie łusek słonecznika zmieszanych z węglem i spalonych w kotle rusztowym w ciepłowniach ECO wykazało korzystne efekty ekonomiczne, ekologiczne i brak jakichkolwiek zagrożeń dla pracy kotłów ciepłowniczych. Pozwoli to na systematyczne dosypywanie biomasy do węgla. Dzięki temu rozwiązaniu systemy ciepłownicze ECO będą się „zazieleniać”, zgodnie z wymaganiami unijnymi, a rozwiązanie można powielić w innych lokalizacjach Grupy Kapitałowej ECO, szczególnie tych objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Dokumenty unijne wskazują jednak wyraźnie, że aby biomasa była uznana za zeroemisyjną w systemie ETS (Europejski System Handlu),  musi spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju w całym swoim cyklu życia – od wytworzenia, przez obrót, aż po jej zużycie, czyli spalenie. Taką samą certyfikację przeszła więc równolegle spółka ECO Logistyka z Grupy Kapitałowej ECO, jako dostawca paliwa do spółek Grupy ECO.

– Uzyskany certyfikat KZR INiG pozwoli udowodnić źródło pochodzenia biomasy. Tym samym produkcja energii w procesie spalania lub współspalania biomasy przez ECO będzie udokumentowana jako „zielona”, i za taką uznana przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE), który zajmuje się rozliczaniem producentów energii w zakresie emisji CO2 – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. ekonomicznych ECO SA. – Emisję CO2 zredukujemy dokładnie o tyle procent, ile procent energii zostanie wyprodukowanej z biomasy – dodaje.

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły