Odeszła Regina „Rysia” Mac

W poniedziałek 29 stycznia w wieku 94 lat odeszła na wieczna wartę łączniczka AK-WiN Regina „Rysia” Mac.

Urodziła się 9 czerwca 1929 r. w miejscowości Ryki na Lubelszczyźnie. Cała rodzina pani Reginy w czasie II wojny światowej była zaangażowana w konspiracyjną działalność niepodległościową. Ona sama mając 16 lat złożyła przysięgę wojskową we wrześniu 1945 roku, przyjmując pseudonim „Rysia”. Odebrał ją ppor. Wacław Kuchnio ps. „Spokojny”, zaufany zastępca „Orlika”. Dwa lata wcześniej młodszy brat pani Reginy, Stanisław pseudonim „Sosna”, wstąpił do oddziału partyzanckiego mjr. Mariana „Orlika” Bernaciaka, który wchodził w skład 15. pułku piechoty „Wilków” AK-WIN.

Po wojnie była wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana przez UB. W latach 50. przyjechała na Opolszczyznę i osiadła w stolicy regionu pracując w zakładach drobiarskich. Przez wiele lat aktywnie działała na rzecz kombatantów w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniu Odra-Niemen. Chętnie spotykała się z młodymi ludźmi, którym opowiadała o historii, która stała się częścią jej życia i której ona był częścią.

W 2017 roku awansowana do stopnia kapitana.

– Aktywna członkini opolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a jako świadek historii, często była wzorem dla młodzieży . Wielokrotnie miałem przyjemność spotykać się z nią przy okazji uroczystości upamiętniających bohaterską walkę w czasie wojny. Pamiętajmy o naocznych świadkach naszej tragicznej historii. Jest ich coraz mniej… – napisał na swoim profilu żegnający Panią Reginę prezydent Opola.

Pogrzeb odbędzie się 3 lutego, o godzinie 10:00 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi.

Najnowsze artykuły