Opolskie mamy napisały bajki o swoich dzieciach

Mamy pięciorga niepełnosprawnych dzieci chwyciły za pióra i stworzyły zbiór niezwykłych bajek. W ramach projektu Siła Kobiet 3 powstanie książka, w której opisane zostały prawdziwe historie.

– Niezwykłym aspektem powstałych opowiadań jest przeniesienie doświadczeń autorek na fabułę bajek, a tymi są mamy, które na co dzień zajmują się dziećmi z niepełnosprawnościami. Powstało pięć opowiadań, a w czterech bohaterami są dzieci. Każde z nich ma inny rodzaj niepełnosprawności – tłumaczy współtwórczyni projektu dr Ewelina Konieczna z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Opolskiego.

W związku z tym głównymi postaciami są np. Tęczowy Chłopiec z autyzmem czy też Witek Króliczek, który mierzy się z ataksją. Piąta bajka poświęcona jest mamie, która rodzi niepełnosprawne dziecko.

– Mierzy się ona z pewnymi mitami i stereotypami, m.in. z tym, że to, co przyniósł nam los, należy przyjąć bez żalu. Bohaterka i autorka się na to nie zgadza. Nie boi się prosić o pomoc, wyrazić swojej bezsilności i mówić o obawach – zaznacza dr Konieczna.

Warto także zauważyć, że książka, która zostanie wydana również w formie audiobooka, ma wymiar terapeutyczny.

– To autoterapia dla mam, które porządkują swoje doświadczenia, ubierają je w słowa i w formę bajek, a z drugiej strony terapia dla odbiorców. Możemy przeżyć emocje zawarte w tych opowieściach, dowiadujemy się, jak wygląda funkcjonowanie dzieci z niepełnosprawnościami. Ważnym aspektem jest również to, że nie są to smutne bajki. Niosą ze sobą wiele pozytywnych wartości, a jednocześnie są prawdziwe – przekonuje dr Konieczna.

– Każda edycja tego projektu ma pokazać wewnętrzną siłę kobiet, które się nie poddają, są niezwykle silne, biorąc pod uwagę to, z jakimi problemami się mierzą – mówi z kolei Beata Urbaniec z Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji. – W tym roku pisanie było dla mam odskocznią od szarej rzeczywistości. To też okazja do tego, aby pisząc o swoich dzieciach i o sobie, pokazały świat niepełnosprawnych w nieco inny sposób. Może też ktoś, kto nie spotyka się z niepełnosprawnością na co dzień, nauczy się ją bardziej akceptować – dodaje.

Przed stworzeniem książki, uczestniczki projektu wzięły udział w specjalnych warsztatach pisania bajek. Omawiano na nich fragmenty ich twórczości, ale także to, jak wygląda ich codzienność. Uroczysta gala podsumowująca projekt odbędzie się 14 grudnia. Program „Siła Kobiet” jest organizowana w Opolu po raz trzeci.

Najnowsze artykuły