Polder Żelazna gotowy

Budowa jednej z najważniejszych inwestycji przeciwpowodziowych na Opolszczyźnie trwała trzy lata. 25  mln złotych pochodziło z budżetu Opola. Inwestycja ma zabezpieczyć mieszkańców stolicy województwa i sąsiednich miejscowości.

Przebudowa rozpoczęła się na początku 2021 roku. Prace podzielono na dwa etapy. Pierwszym była budowa przepompowni oraz infrastruktury towarzyszącej.  Drugim przebudowa wałów zamykających wraz z budową obiektów towarzyszących. Po roku inwestycja napotkała na przeszkody ze strony jednego z wykonawców. W październiku 2022 roku Wody Polskie odstąpiły od umowy z dotychczasowym wykonawcą inwestycji. Nieterminowość i „nieuzasadnione roszczenia finansowe” – to główne powody, z jakich Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zrezygnowało z usług firmy ETP S.A. w Katowicach. Po pół roku przestoju wyłoniono nowego wykonawcę. Firma  Budimex dokończyła wszystkie prace.

Ta inwestycja pomoże wielu samorządom, ale także Opolu. Dlatego sfinansowaliśmy w 2015 roku dokumentację, a później wsparliśmy także przedsięwzięcie finansowo. Cieszę się, że zrealizowano inwestycję. Dzięki niej zapewnione będzie bezpieczeństwo Opola i kilkudziesięciu gmin. Dla miasta to kolejny krok, oprócz tych wielu już wykonanych, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Wszyscy doskonale wiemy przecież, co znaczy “wielka woda”. – podkreśla prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

– Dzięki temu projektowi społeczność zyskała nie tylko bezpieczeństwo przed ekstremalnymi zjawiskami, ale także nowe tereny do rekreacji. Za tą inwestycją stoją wszyscy mieszkańcy i rodziny nadodrzańskich miejscowości. Każdy z nich wie, co znaczy powódź, podtopienie i niebezpieczeństwo – powiedziała wójt gminy Dąbrowa, Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

Polder bezpośrednio zabezpieczy nie tylko blisko 4 tys mieszkańców, ale też infrastrukturę. Oczyszczalnię ścieków, stadion czy obwodnicę. Przy okazji budowy polderu Żelazna powstało także blisko 30 km ścieżek rowerowych.

Polder Żelazna powstał przed drugą wojną światową. Przed przebudową miał około 200 ha powierzchni i mógł przyjąć 1,7 mln metrów sześciennych wody. Teraz powierzchnia zwiększyła się do 400 hektarów, co pozwoli na przyjęcie nawet 8,5 mln metrów sześciennych wody.

Najnowsze artykuły