Zawodnicy AZS-u wracali z Poznania na tarczy

W starciu dwóch zespołów z dołu tabeli I ligi koszykówki gracze Weegree AZS-u Politechniki Opole przegrali w stolicy Wielkopolski z miejscowym Basketem 72:82.

Marcin Sagan

Przed meczem Basket zajmował ostatnie 14. miejsce w tabeli, a AZS przedostatnie 13. Należy się spodziewać, że te dwie ekipy będą walczyć o utrzymanie. Żeby je sobie zapewnić trzeba zająć 13. lokatę. Po porażce w Poznaniu Basket wyprzedził opolan. Ci jednak nie spadli na ostatnią pozycję. Wysoko bowiem przegrała Kotwica Kołobrzeg i to ona jest ostatnia. Te trzy zespoły w 11 meczach odniosły trzy zwycięstwa i poniosły osiem porażek. O kolejności w dole tabeli decyduje bilans małych punktów. Kotwica ma najgorszy, a Basket minimalnie lepszy od AZS-u.

Mecz w Poznaniu zaczął się od prowadzenia akademików 3:0 po punktach zdobytych przez Adama Kaczmarzyka. W 2. min było już jednak 8:3 dla Basketu, a w 6. min ich przewaga sięgnęła 11 “oczek” (17:6). Po pierwszej części gry przewaga miejscowych wynosiła tylko cztery punkty. W 13. min po tym jak “trójkę” trafił rozgrywający AZS-u Tomasz Ochońko na tablicy wyników widniał remis 27:27. Na prowadzenie opolanom wyjść się nie udało. W połowie meczu przewaga Basketu wynosiła sześć punktów (45:39).

Początek trzeciej kwarty należał do miejscowych. W 24. min prowadzili już 55:42. Po trzeciej kwarcie losy końcowego wyniku były jednak otwarte, bo Basket miał tylko o cztery punkty więcej (63:59). Niestety w czwartej kwarcie opolanie przez cztery i pół minuty nie potrafili trafić do kosza rywali i zrobiło się 74:59. Takiej przewagi zawodnicy z Poznania nie mogli już zmarnować.

AZS przegrał przede wszystkim wskutek słabej skuteczności w rzutach z gry. Wyniosła ona zaledwie 30,5 procenta podczas gdy gospodarze trafiali na poziomie 42 procent. Zawodnicy Basketu aż 12 razy trafili za trzy punkty, a akademicy sześć razy. Aż 30 punktów opolanie zdobyli z rzutów wolnych. Spudłowali tylko takie cztery na 34 oddane. Niestety niewiele do gry wnieśli zawodnicy rezerwowi w naszej ekipie. Pięciu zawodników wchodzących z ławki zdobyło łącznie tylko cztery punkty.

Następny mecz opolanie zagrają u siebie. W niedzielę 15 grudnia w hali przy ul. Prószkowskiej zmierzą się z Księżakiem Łowicz. Początek spotkania o godz. 17.30.

Basket Poznań – Weegree AZS Politechnika Opole 82:72 (23:19, 22:20, 18:20, 19:13)
Basket: Bręk 13 (3×3), Flieger 24 (1×3), Rutkowski 13 (3×3), Struski 8 (2×3), Marek 13 – Krajewski 2, Tomaszewski, Smorawiński 3 (1×3), Fiszer 6 (2×3). Trener Daniel Cejba.
AZS: Ochońko 20 (2×3), W. Leszczyński 14 (2×3), Kaczmarzyk 12, Szymański 15 (2×3), Krzywdziński 7 – Wilk 2, Cichoń, Krawiec 2, M. Leszczyński, Dawdo. Trener Dominik Tomczyk.

Na zdjęciu z nr 6 rozgrywający AZS-u Tomasz Ochońko. Fot. Mariusz Matkowski.

Terminarz, wyniki i tabela I ligi koszykarzy.