Tomasz Różycki z najważniejszą nagrodą poetycką w Polsce

Poeta pochodzący z Opola został laureatem Nagrody im. Wiesławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną przez Wydawnictwo Znak w minionym roku za tom „Ręka pszczelarza”. Uroczysta gala odbyła się w minioną sobotę (8 lipca) w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

– Nic dwa razy się nie zdarza… – sześć słów, które uchwyciły najprostszą i najważniejszą prawdę. Właśnie na tym polegała magia wierszy Wisławy Szymborskiej. Tydzień temu Poetka kończyłaby 100 lat. Nie ma jej wśród nas, ale pamięć i potęga jej spojrzenia pozostają. I tak oto wczorajszego wieczora wśród muzyki Mikołaja Trzaski, melodyjnego głosu Andrzeja Seweryna została przyznana nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Stanęło do walki ponad dwieście poetów i poetek, piątka z nich została nominowana, jeden otrzymał nagrodę – Tomasz Różycki za tomik wierszy „Ręka pszczelarza”. Wydarzenie patetyczne, wydarzenie przypominające, czym jest poezja, wydarzenie sentymentalne i przede wszystkim wydarzenie dające nadzieję na lepszy jutro. W końcu poezja trwała, trwa i miejmy nadzieję, że już zawsze będzie trwała – podzieliła się wrażeniami Olga Piechota ze stowarzyszenia Sztukater, która była obecna na Gali wręczenia Nagrody.

W tym roku wśród nominowanych znaleźli się: Maciej Bobula za „Pustko” (Wydawnictwo Warstwy), Stanisław Jaglarz za „gościć sójki” (Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej), Kamila Janiak, „miłość” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu) oraz Jadwiga Malina za „Teorię powtórzeń” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków).

Pisze z wyjątkową finezją, posługując się słowem, wersem strofą, wreszcie formą wiersza z brawurową swobodą, a przy tym z budzącą podziw precyzją” – tak o twórczości poety wypowiadał się Janusz Drzewucki – członek jury konkursowego.

Nagrodzony tomik zatytułowany jest „Ręka pszczelarza”.  – Podmiot liryczny tomu to poeta-pszczelarz, który śmiało wkłada rękę do brzęczącego wielością języków, mitów, zbiorowych i indywidualnych historii ula współczesnego Berlina. Stolica Niemiec staje się w wierszach Ręki pszczelarza soczewką skupiającą problemy współczesnej Europy (kryzys uchodźczy, rozwarstwienie społeczne, pandemię, widmo kolejnej światowej wojny), wyrażającą stany ducha jej mieszkańców (wykluczenie, atomizację, lęki i depresje) – mówi Magdalena Rabioz-Birek

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku opolanin otrzymał z rąk Arkadiusza Wiśniewski Nagrodę Miasta Opola w dziedzinie kultury za całokształt dokonań twórczych i artystycznych.

Tomasz Różycki (ur. w 1970 roku) – poeta i tłumacz, który nie stroni od prozy i eseistyki. Ma w dorobku dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat „Dwanaście stacji” (Nagroda im. Kościelskich). Dzisiaj jest członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Ostatnio wydał: „Kapitan X” (wiersze), „Próba ognia” (esej, uhonorowany tytułem Ambasador Nowej Europy przez Europejskie Centrum Solidarności) oraz „Ijasz” (poemat).

 

 

Najnowsze artykuły