Wakacje kredytowe od sierpnia

9 czerwca Sejm przyjął ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe. Przyjęte zostało również rozwiązanie, dzięki któremu do budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trafi dodatkowe 1,4 mld zł.

Przyjęte rozwiązania to realna pomoc dla obywateli w trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, jakim jest wojna w Ukrainie i wywołanym przez to nagłym wzrostem inflacji. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów. Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach. Celem polityki fiskalnej jest bowiem również ochrona gospodarstw domowych przed utratą płynności finansowej – przyznaje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.

Wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku

Przyjęta ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zgodnie z nią budżet funduszu już w 2022 roku zwiększy się o 1,4 mld złotych i wyniesie w sumie ponad 2 mld złotych. Dzięki temu będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. 

Najnowsze artykuły