Na Malince powstanie tężnia solankowa

Przy ul. Tarnopolskiej na opolskim osiedlu Malinka (naprzeciwko Parku Sensorycznego) powstanie tężnia solankowa. W pierwszej połowie przyszłego roku planowany jest przetarg. Koszt inwestycji to ok. 3 mln zł.

– Do planów finansowych na przyszły rok udało się włożyć 1 750 000 zł na rozpoczęcie budowy tężni. To ważne, bo w tym miejscu brakuje takiej oazy, w której można byłoby znaleźć wytchnienie od zgiełku miasta – powiedział prezydent Opola.

Zabudowa tężni to ponad 186,5 metra kwadratowych (31 metrów długości, ponad 4 metry szerokości i 8 metrów wysokości). Projekt przygotowała pracownia Modulor Architekci, która podobne inwestycje realizowała już m.in. w Katowicach i Gliwicach.

Tężnia solankowa należy do grupy obiektów o charakterze rekreacyjno-uzdrowiskowym, stanowiących naturalny leczniczy inhalator, przeznaczony do wytwarzania aerozolu o właściwościach leczniczych (zawierającego naturalne związki soli), wchłanianego podczas sesji inhalacyjnych.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu.

W przeszłości tężnie solankowe służyły jako obiekty przeznaczone do pozyskiwania soli kuchennej. Obecnie stanowią atrakcje turystyczne o leczniczych właściwościach, sprzyjające rozwojowi rekreacji i wypoczynku w skali regionalnej i ponadlokalnej.

W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu przewidziano strefę relaksu. Wydzielono tam cztery przestrzenie o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, w których przewidziano możliwość instalacji obiektów małej architektury typu leżaki, hamaki i huśtawki parkowe. Dopełnienie strefy relaksu stanowić będzie przestrzeń utwardzona płytami granitowymi, w ramach której przewidziano możliwość montażu ław modułowych, wykończonych elementami z drewna egzotycznego.

W pobliżu znajdzie się też strefa piknikowa w formie naturalnej polany.

W ramach zagospodarowania terenu rekreacyjnego wokół tężni solankowej przewidziano również lokalizację placu zabaw. Główną atrakcję placu zabaw stanowić mają trzy urządzenie wielofunkcyjne, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz integracyjne dla seniorów, składające się z kilkunastu różnych stanowisk do ćwiczeń dla osób starszych (m.in.: poręcz, trener bioder, drabinka dla palców, koło do ćwiczeń dłoni, poręcz wężowa, poręcz falista, belka wężowa, łuki). Urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają również osobom starszym, a także niepełnosprawnym, wykonywanie ćwiczeń fizycznych dopasowanych do ich możliwości, które wyraźnie wpływają na wzrost ich aktywności, lepsze samopoczucie, a także poczucie niezależności.

Zaprojektowano dwa chodniki z elementami małej architektury, biegnące od tężni solankowej w kierunku ul. Tarnopolskiej. Obsługę komunikacyjną terenu inwestycji zapewnią od strony ul. Lwowskiej, Krzemienieckiej i Tarnopolskiej chodniki o nawierzchni brukowanej kostką betonową. Nawierzchnie zaprojektowano w sposób umożliwiający poruszanie się po terenie osobom niepełnosprawnym, w tym o dysfunkcji ruchowej.

Zakończenie prac tężni w Opolu przewidywane jest na 2022 rok.

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły