Kolejny odcinkowy pomiar prędkości powstanie na Opolszczyźnie

To będzie już drugi pomiarowy odcinek w naszym województwie. Pierwszy uruchomiono przed laty w Łosiowie. Od jutra (13.12) system będzie działał też na trasie miedzy Kietlicami a Klisinem.

Odcinkowy pomiar prędkości w Łosiowie powstał w 2015 roku i był pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. I na początku wprowadzał tak dużą konsternację wśród kierowców, że policja apelowała do kierowców by… jeździli szybciej. Było to konieczne, gdyż wielu kierowców zamiast jechać z dozwoloną prędkością 50 km/h, zwalniało nawet do 20 km/h przez co przejazd przez Łosiów stawał się udręką. Do tego wiele osób dojeżdżało do początku z dużą prędkością by tuż przed nią gwałtownie hamować. Po ośmiu latach sytuacja uległa poprawie a na odcinkowych pomiarach prędkości ruch odbywa się płynnie. Od momentu uruchomienia odcinkowe pomiary uruchomiono w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Co ciekawa aż do teraz Łosiów był jedynym takim miejscem na Opolszczyźnie. Od jutra to się jednak zmieni, ponieważ pomiar będzie odbywał się również na DW 416 na odcinku między Kietlicami a Klisinem.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

System składa się z dwóch kamer. Jedna monitoruje prędkość na wjeździe, druga na wyjeździe z odcinka objętego pomiarem. Na tej podstawie obliczana jest średnia prędkość przejazdu. Jeśli jest ona wyższa niż dozwolona w danym miejscu, wówczas kierowca będzie musiał liczyć się z mandatem.

 

 

Najnowsze artykuły