Na Malince oficjalnie ruszyła budowa Centrum Integracyjno-Przedszkolnego

Na opolskiej Malince ruszyła już oficjalnie budowa nowoczesnego Centrum Integracyjno-Przedszkolnego. W związku z tym nie mogło zabraknąć tradycyjnego wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję oraz podpisania aktu erekcyjnego.

– To ważna data w historii miasta, wyjątkowa chwila w której rozpoczynamy realizację inwestycji ważnej dla mieszkańców, szczególnie tej dzielnicy, która w ostatnich latach przeżywa duży rozwój demograficzny, buduje się tu wiele mieszkań i sprowadza się dużo osób. Stąd rolą samorządu jest wyposażyć cały jej rejon w instytucję publiczne a taką jest przedszkole – zaznaczał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

– W tym wypadku tym bardziej to cieszy, że jest to inwestycja o charakterze prorodzinnym, a te sprawiają nam największą radość. Cieszymy się, że tworzymy najmłodszym mieszkańcom możliwość rozwoju – dodawała dziękując przy tym Marszałkowi Województwa Opolskiego Andrzejowi Bule za dofinansowanie 6 mln na inwestycję, która jest warta 8 mln zł. – Nie jest tajemnicą, że z rządowych funduszy na tę inwestycję brakło, ale Unia Europejska i zarząd województwa nie zapomnieli o nas – podkreślał.

Warto tu więc zauważyć, iż inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WO na lata 2014-2020 oraz budżetu Miasta Opola.

– W takich przypadkach muszą spotkać się dwie cechy wolicjonalne: możliwości i chęci, a tu na pewno się to nam udało. Wy wyszliście najpierw z chęciami, że chcecie coś takiego zrobić, my pokazaliśmy, iż są możliwości – nie krył Marszałek Andrzej Buła. – To jest również premiowanie aktywności. Jeżeli będziemy tworzyć możliwości dla naszych dzieci i rodziców, to też sprawimy, że problemy demograficzne będą nas omijały. Drugą ważną sprawą w tym wszystkim jest ceniona jakość życia, a na to składają się drogi, miejsca pracy, a także i przedszkola – zauważał.

W uroczystości uczestniczyli także Przewodniczący Rady Miasta Opola Łukasz Sowada, Przewodniczący Klubu Radnych Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego Piotr Mielec oraz projektanci z firmy Architop i przedstawiciele wykonawcy firmy PB Baumar. Wszyscy podpisali także akt erekcyjny.

– Jestem dumny, że możemy uczestniczyć w tym projekcie – zaznaczał Marcin Szymajda prezes zarządu Baumar. – Z naszej strony zrobimy wszystko, co możliwe żeby wykonać pracę w najlepszym i najwyższym możliwym standardzie i przed terminem.

Przypomnijmy, iż na 1110 metrach kwadratowych w ramach trzech oddziałów ogólnodostępnych i dwóch integracyjnych przedszkole zapewni około 120 miejsc. Dodatkowo w budynku znajdować się będzie duża wielofunkcyjna sala do zajęć ruchowo-terapeutycznych (gimnastyka korekcyjna, integracja sensoryczna, zajęcia ogólnorozwojowe korekcyjno-kompensacyjne również z elementami  zajęć rehabilitacyjnych), dwa gabinety specjalistyczne logopedy i pedagoga do przeprowadzania zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kuchnia i pomieszczenia administracyjno-biurowe w tym pokój nauczycielski o sekretariat.

Kuchnia jest o tyle ważna, iż wyjdzie naprzeciw problemom z żywieniem dzieci ze stwierdzoną alergią pokarmową lub chorobą wymagającą stosowania indywidualnej diety zgodnie z zaleceniami lekarza.

Całe Centrum Integracyjno-Przedszkolne zapewni realizację funkcji dydaktyczno-opiekuńczej, a poprzez zajęcia ukierunkowane na rozwijanie kompetencji kluczowych, wspomoże dzieci w osiąganiu sukcesów i zainspiruje  je do rozwijania pasji i zainteresowań.

– Jestem przekonany, że to miejsce, to przedsięwzięcie nie jest ostatnim tego typu – podkreślał Piotr Mielec przewodniczący Klubu Radnych Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego z którego to inicjatywy powstaje Centrum. – Cieszę się, że wniosek wpisuje się we wszystkie działania prorodzinne. W to, że miasto jest postrzegane jako lider opieki żłobkowej i jeden z liderów opieki przedszkolnej i że tworzą się, z myślą również o rodzinach, takie miejsca jak to, a także nowe miejsca rekreacyjne, place zabaw, itp.

Najnowsze artykuły